Čakáme dcéru

Aj vy ste už počuli o tom, že až narodenie dcérky dokáže muža skutočne zmeniť? Verte či nie, je to tak. Dcéru totiž otec vníma úplne inak, ako chlapca. Prečo? Je to najmä kvôli tomu, že cíti túžbu chrániť toto krehké a nežné stvorenie. Nie žeby to tak pri synovi nebolo, no predsa len si otcovia v podvedomí uvedomujú, že dcérka potrebuje ich ochranu viac, pretože je žena. Faktom však je, že mnoho mužov si nevie predstaviť byť otcom dcéry. Častokát sú v starostlivosti úzkostliví a niekedy aj viac ako mamičky! To však nie je na škodu, pretože aj tým akosi dávajú najavo, že si ju chcú chrániť až tak, že sa boja, aby jej neublížili.

Byť otcom dcéry však muža posúva na úplne inú úroveň. Aj keď je to silný a urastený chlap, pri dcérke sa z neho stáva nežný a milujúci otecko, ktorý by jej zniesol aj modré z neba. A preto keď rmu raz dcérka povie, že budú mať čajový večierok, bez protestov si sadne na ružovú detskú stoličku a vychutná si ho s ňou a s plyšákmi. Alebo keď vyhlási, že sa idú hrať na princezné, bez hanby si oblečie princeznovský kostým. Zdá sa vám to nemožné? Verte, že presne takíto sú tí ozajstní a skvelí oteckovia, ktorých dcérky majú obrovské šťastie.

No okrem toho, je otec pre dcéru aj veľký vzor. Dievča si hľadá svoj ženský vzor v mamičke, no potrebuje aj ten mužský. A tým je práve otecko, ktorý jej pomáha chápať sčasti aj mužský svet. Je to totiž prvý muž v jej živote a v podstate jej vytvára obraz o mužoch. Je preto veľmi dôležité, aby otec svoju dcéru naučil, že muži by mali mať voči ženám úctu a byť k nim pozorní. Mali by ste svoju dcérku chváliť a zahŕňať ju komplimentmi - jednoducho jej dať najavo, že je krásna a šikovná a pre vás princezná! Toto sú totiž slová, ktoré by mala počuť z úst otca každá dcéra, pomáhajú jej vybudovať si sebaúctu a v budúcnosti nadväzovať aj zdravé vzťahy.

Čo je lepšie?

Pýtate sa čo je lepšie? Byť otcom syna alebo radšej dcéry? Popravde, jednoznačná odpoveď neexistuje. Otcovstvo syna aj otcovstvo dcéry má svoje špecifiká a presne sa nedá vymedziť. Čo je však isté je to, že je v podstate jedno, či máte samých synov alebo samé dcéry, alebo aj syna aj dcéru. Faktom zostáva, že by ste svojim deťom mali venovať čo najviac času, vedieť sa im prispôsobiť a jednoducho každý deň sa tešiť z toho, že sú vaše deti šťastné.

Foto: Shutterstock