Máte doma malé dieťa, s ktorým sa chcete maznať. Jeho jemná detská pokožka priam núka dotýkať sa a hladkať. Vedeli ste však, že to všetko je pre vaše bábätko aj zdravotne prospešné?

Niektoré matky veria, že nemá zmysel potomka príliš rozmaznávať a že pokiaľ si zvykne na maznanie a hladenie, bude chcieť stále viac – toto je štýl výchovy, ktorým si prešli pravdepodobne temer všetky Husákove deti. Bolo totiž treba plniť plán, detské psychologičky odporúčali ratolesti príliš nehladkať, aby si ľahko zvykli v jasličkách a ďalších predškolských zariadeniach, v ktorých neboli výnimkou deti mladšie ako polročné.

Našťastie sa doba upokojila a dnes už si môžu mamičky robiť, čo chcú, venovať sa dieťaťu podľa toho, ako im velí srdce, nie päťročnica, takže malé deti dostávajú oveľa viac hebkých podnetov ako pred rokmi.

Kým sa narodí

Fyzioterapeut Tomáš Rychnovský vysvetľuje: „Vo vývoji malého dieťatka hrá zásadnú rolu jeho komunikácia s rodičmi, resp. s mamičkou, pokiaľ by sme to brali úplne od počiatku zrodenia. Bábätko je s ňou v kontakte oveľa skôr, ako s ňou dokáže hovoriť alebo než sa vzájomne vidia, a napriek tomu veľmi dobre rozumie signálom, ktoré k nemu prichádzajú a ktoré dokáže vnímať.

Cez brušnú dutinu, teplo, hlas, spôsob dýchania, cez kvalitu vnútorného prostredia malé dieťatko poznáva, akým spôsobom žije jeho mamička. Samozrejme, že má naprogramované, čo a ako sa mu pri vývoji páči a čo nie, a dokáže na všetko reagovať. Mamičky to často pocítia pri kopaní alebo inom pohybe v brušku. Bábätko tak chce komunikovať, informácie k nemu prichádzajú, ono odpovedá, reaguje, a tak to bude ešte pár rokov…“

V dnešnej dobe je to teda tak, že to, čo odovzdávate už počas gravidity svojmu dieťaťu, bude potrebovať tiež v dojčenskom veku a ďalej do dospelosti. Nie nadarmo psychológovia tvrdia, že malé deti treba predovšetkým naplniť láskou. Odborník súhlasí: „Nie nadarmo sa hovorí, že to, akým štýlom žije mamička, resp. rodina, tak bude žiť i jej výsledok, tzn. dieťa.

Aspoň do doby, kedy to samo nebude chcieť zmeniť. Dieťa vníma komunikáciu, nálady, neverbálnu komunikáciu a reaguje na ne. Či už to mamička vie alebo nie, tento princíp funguje stále rovnako. Napriek tejto komunikácii sa, samozrejme, vytvárajú i vzťahy medzi členmi rodiny.“

Nervy ako pokožka

Zaujímavým poznatkom je, že koža a nervové usporiadanie k sebe majú bližšie, než by ste si mysleli. Je veľmi dôležité si uvedomiť, že koža vzniká z rovnakej podstaty ako celá nervová sústava. Majú teda k sebe veľmi blízko. Nervová sústava reaguje na to, ako je stimulovaná pokožka, a naopak.

Koža sama o sebe, automaticky, reaguje na stav nervového systému. Preto možno podľa napätia pokožky a svalov veľmi dobre diagnostikovať a mapovať rozpoloženie dieťatka i dospelého. Dotyk je teda zásadný pri komunikácii mamičky a jej ratolesti, ale i medzi ľuďmi všeobecne.

Dotyk a ďalšie vnemy vnímame stále rovnako, pokiaľ sa o ne staráme a venujeme im v živote pozornosť. Veľmi často nás však doba smeruje do štýlu života, kde sa vnímanie oslabuje. Je teda dobré, aby naša pozornosť a vnútorný pokoj viedli k tomu, že sa vieme dívať sami do seba, vieme v sebe čítať a dávať i dieťatku potrebnú osobnú, hladkajúcu a láskyplnú starostlivosť.