V minulosti ženy nechápali tehotenstvo tak, ako dnes. Uznávali rôzne domnienky a pozorovania, na základe ktorých vedeli napríklad odhadnúť pohlavie dieťaťa či zaručene vyvolať pôrod. Aj preto sa tehotenstvo kedysi a dnes líši. Ktoré sú tie hlavné rozdiely?

Ranné nevoľnosti

Kedysi sa hovorilo, že ak mamička máva od začiatku tehotenstva časté ranné nevoľnosti, čaká dievčatko. Verili ste tomu aj vy? Nech je to akokoľvek, dnes už vieme, že na tom predsa len bude trochu pravdy. Vďaka Škandinávskej štúdii sa potvrdilo, že budúce mamičky, ktoré pod srdcom nosia dievča trpia rannými nevoľnostiami omnoho častejšie ako tie, ktoré čakajú chlapca. Zo všetkých zúčastnených tehotných žien, tak až 55 % z nich trápili časté tehotenské nevoľnosti, ale výsledok bol vždy rovnaký - všetky sa na pôrodnej sále tešili z dievčatiek.

Podobné závery uviedla aj štúdia Kolumbijskej univerzity vedená Lenou Edlunovou, kde z celkového počtu budúcich mamičiek, až 56 % trpelo rannými nevoľnosťami a porodili dievčatká. Frekvencia nevoľností sa vyšplhala až na 53-krát za deň, čo už nie je až také potešujúce. Je preto veľmi dôležité dbať na pravidelný pitný režim a dostatok vitamínov. V prípade častejších nevoľností či bolestí je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

Krása mamičky

Všetci dobre poznáme reči typu, že “dievčatá mamičku oberajú o krásu, zatiaľ čo chlapci ju maminke dodávajú”. Tak to samozrejme striktne nefunguje. No ak by sme sa na vec pozreli podrobnejšie, zistili by sme, že niečo pravdy na tom bude. Potvrdili to aj francúzski vedci, ktorí svojim výskumom zistili, že až 90 % tehotných žien, ktoré počas gravidity trápi akné, vyrážky, či rozšírené žilky, čakajú dievčatko. V tomto prípade je teda možné čiatočne tvrdiť, že dievčatá svoju mamičku oberajú o krásu, čo tvrdili už naše staré mamy.

Ak však trpíte v tehotenstve akné, nepokúšajte sa ho liečiť samostatne, ale poraďte sa s odborníkom. Niektoré látky prítomné v krémoch a mastičkách proti pupienkom môžu byť škodlivé a spôsobiť komplikácie.