Hovorí sa, že tehotenstvo nie je choroba. Mávate občas pocit, že sa napriek tomu musíte vzdať mnohých vecí, aby ste neublížili sebe a dieťatku? Aj keď opatrnosť je samozrejme na mieste, netreba to s ňou prehánať. Čo si teda v tehotenstve môžete dopriať bez výčitiek a na čo si je dôležité dať pozor?

Alkohol a cigarety

Na tie rovno zabudnite! Snáď netreba pripomínať, že návykové látky, ktorými je aj nikotín nachádzajúci sa v cigaretách sú nesmierne škodlivé a môžu spôsobiť vývojové poruchy plodu, nízku inteligenciu, ale dokonca aj predčasný pôrod či potrat. Rovnako ako cigarety je zakázaný aj akýkoľvek tvrdý alkohol. Jeho konzumácia v tehotenstve môže spôsobiť mentálnu retardáciu dieťaťa, ale aj rôzne vrodené poruchy. Na alkohol a cigarety preto v tehotenstve rýchlo zabudnite, inak riskujete život a zdravie svjoho bábätka!

Lieky

Nie všetky lieky, ktoré užijete v tehotenstve sú pre plod bezpečné, keďže všetky látky z nich sa dostávajú aj do jeho tráviaceho traktu. Ochorenia, prechladnutia či virózy sa však nevyhýbajú ani tehotným ženám a preto sa môže stať, že aj počas tehotenstva budete musieť siahnuť po nejakých liekoch. Pred ich užívaním sa však vždy poraďte s lekárom.

"Ochorenie spôsobujúce bežnú virózu môže tehotná liečiť sama, na to je vhodná pracovná neschopnosť, pretože kľudový režim je základnou liečebnou metódou. Zabúdať by nemala ani na dostatok vitamínu C a tekutín. Pri teplote sa užíva Paralen, nie Acylpyrin. Pri nádche, kašli a chrípke je vhodné navštíviť praktického lekára a poradiť sa o postupe medikácie,“ hovorí gynekologička MUDr. Martina Hourová.

A dodáva: “Okrem liekov sa v tehotenstve neodporúča podstupovať neopodstatnené röntgenové vyšetrenie či rôzne typy očkovanie. Očkovanie mŕtvou vakcínou je v gravidite možné, nemalo by sa však očkovať živými vakcínami.”

Intímny život

Milovanie v tehotenstve má mnoho zástancov, ale aj odporcov. Stále kolujú mýty o tom, že sex v tehotenstve môže byť príčinou potratu - a to najmä v prvom trimestri. Odborníci však upozorňujú, že pokiaľ je tehotenstvo zdravé a bábätko sa vyvíja v poriadku, sex je povolený. Okrem toho, plod je v maternici chránený plodovým vakom s plodovou vodou a tiež svalmi maternice, takže pri milovaní sa nemusíte báť, že by bolo bábätku nejako ublížené.