Nie je žiadnym tajomstvom, že aj na Slovensku vek prvorodičiek výrazne stúpa. Čo však v prípade, ak sa rozhodnete mať dieťa až štyridsiatke? Čím sa také tehotenstvo líši, môže predstavovať riziko? A hlavne - čo všetko vás počas neho čaká?

Mnoho žien dnes materstvo odkladá na neskôr. Prvoradá je najskôr vysoká škola či kariéra, do toho sa môže pridružiť nešťastie v láske a iné problémy, a preto sa často stáva, že na založenie rodiny si niektoré ženy spomenú až po 40-tke. Rastie preto aj počet žien, ktoré majú prvé dieťa okolo 35. roku, avšak s vyšším vekom stúpa aj riziko rozvoja niektorých ochorení.

Čo vás čaká?

So zvyšujúcim sa vekom ženy prirodzene klesá počet vajíčok a šanca otehotnieť. To je príroda a tá sa nedá oklamať. Vo vyššom veku sa okrem toho tiež znižuje aj schopnosť oplodneného vajíčka zahniezdiť v maternici.

Tehotné ženy nad 35 rokov a viac preto v 13. týždni tehotenstva absolvujú ultrazvukový skríning NT a biochemický skríning, ktorý pomôže odhaliť Downov syndróm alebo iné vývojové poruchy. Tento test má veľkú výhodu vo vysokej spoľahlivosti a nesie so sebou minimálne riziko. Veľmi dôležitou súčasťou testov je meranie hrúbky nuchálneho prejasnenie - označovaného aj ako NT. Pomocou ultrazvuku lekár zmeria nahromadenie tekutiny v podkoží v oblasti krku bábätka. Táto tekutina je dôležitým ukazovateľom. Ak je výsledok 3 mm a viac, môže by ísť o vývojovú chybu dieťaťa.

Ženám nad 35 rokov sa tiež odporúča absolvovanie aminocentézy, teda odberu plodovej vody. Toto vyšetrenie dokáže odhaliť vrodené chyby plodu a vykonáva sa pomocou tenkej jednorazovej ihly cez brucho tehotnej ženy. Vyšetrenie má takmer stopercentnú spoľahlivosť. Je s ním ale spojené aj určité riziko potratu, hoci je len minimálne.