Priberať na váhe síce začnete zhruba v tom istom čase ako kamarátka, ktorá čaká jedno dieťatko, u vás to však pôjde rýchlejšie. Pripravte sa na to, že v dobe pôrodu budete nosiť asi o 20 alebo až 25 kilogramov viac. Pokoj, podstatnú časť necháte už v pôrodnici. Nezabudnite, že ak máte dvojvaječné dvojčatá, každé z nich má svoj plodový obal, plodovú vodu i placentu, a to všetko niečo váži.

Pri viacpočetnom tehotenstve existuje väčšia pravdepodobnosť hypertenzie, preeklampsie, tehotenskej cukrovky, rastového spomalenia plodu a, samozrejme, predčasného pôrodu. Preto sa s dvojičkami ku gynekológovi nabeháte viac. Tieto vážne komplikácie sú však naozaj ojedinelé.

Pôrod

Pravdepodobne vás čaká cisársky rez. „Spontánny pôrod volíme len v prípade, že obe deti sú hlavičkou dolu, a len ak to tehotná chce. Vo všetkých ostatných prípadoch volíme sekciu,“ hovorí skúsený pôrodník. Prirodzený pôrod je nebezpečný pre dieťatko, ktoré prichádza na svet ako druhé. Sú známe prípady, kedy sa po narodení prvého dieťatka muselo pri tom druhom nakoniec pristúpiť k akútnej sekcii, takže si mamička „užila“ oboje.

Pokiaľ čakáte dvojčatá, asi vás budú všetci strašiť predčasným pôrodom. Áno, riziko je skutočne zvýšené, a to, ako upozorňuje doktor, hlavne pri dvojičkách z umelého oplodnenia. Vy však predčasnému pôrodu nemôžete sama nijako zabrániť, a keďže ste u gynekológa pečená-varená, a navyše je dnešná starostlivosť o nedonosené deti špičková, je zbytočné „preventívne“ sa stresovať.

Kedy možno dvojčatá označiť za „donosené“? „Záleží na type dvojčiat. Monochoriálne monoamniálne (majú jednu placentu, jeden vonkajší obal a spoločnú aj plodovú blanu) rodíme vždy sekciou v 34. ukončenom týždni, monochoriálne biamniálne (majú jednu placentu, jeden vonkajší obal, ale dve vnútorné plodové blany) v 37. ukončenom týždni, ostatné bichoriálne biamniálne (každý plod má vlastnú placentu i plodové obaly) by sa mali rodiť najneskôr v 39. ukončenom týždni. Po uvedených termínoch strmo stúpa riziko komplikácií na strane detí, hlavne vnútromaternicového úmrtia plodu,“ vysvetľuje pôrodník.

Koniec dobrý, všetko dobré

Mrzí vás, že nemôžete rodiť prirodzene? Myslite na to, že je to kvôli zdraviu a bezpečiu dvojičiek. Plánovaná sekcia sa navyše obvykle robí v epidurálnej anestézii, takže svoje deti hneď vidíte, a niekde môže byť pri pôrode i otecko detí. A keď vám ich potom prinesie ešte na sále, na každej paži jeden vrniaci (no dobre, vrieskajúci) balíček, stojí to za všetko utrpenie.

 

Foto: Shutterstock