Tehotenstvo prináša do života ženy viacero zmien. Dvojnásobne to však platí v prípade, ak čakáte dvojičky. V čom sa gravidita s dvojičkami líši od klasického tehotenstva s jedným dieťatkom a ako ňou úspešne preplávať? Nasledujúce riadky vám prezradia odpovede na najčastejšie otázky.

Budem musieť ležať?

Dvojčatá vám nabúrajú plány už vo chvíli, keď merajú čosi vyše centimetra. Viacpočetné tehotenstvo je totiž automaticky rizikové. Pokiaľ sa však cítite dobre a máte fyzicky nenáročnú prácu, možno sa vám podarí lekára prehovoriť a pracovať dlhšie, napríklad až do nástupu na materskú. Prečo tá opatrnosť?

„Ľudská maternica je stavaná na jedno dieťa, viacpočetné tehotenstvo je anomália,“ vysvetľuje doktor Michal Koucký a pokračuje: „Na druhej strane neexistuje žiadny spôsob, ako zabrániť komplikáciám, takže ani tu osobne nikoho neobmedzujem, pokiaľ tehotenstvo primárne prebieha bez problémov.“

„Nikto objektívne nepreukázal, že by takzvaný pokojový režim čomukoľvek zabránil, preto od neho moderné pôrodníctvo už od deväťdesiatych rokov upúšťa,“ konštatuje lekár. Naopak, nútené preventívne „ležanie“ doma máva negatívny vplyv na psychiku, pretože spôsobuje úzkostné sebapozorovanie a permanentný stres. Ak ste v poriadku, oveľa lepšie urobíte, keď budete jednoducho len počúvať svoje telo a ďalej normálne robiť všetko, čo vám dovolí, avšak neprekračujte svoje možnosti.

Komplikácie nemusia nastať

V prvom trimestri vás môže, ale nemusí zaskočiť napríklad občasné pichanie v podbruší. Všetky ďalšie príznaky môžu byť silnejšie, vrátane únavy, citlivosti prsníkov a nevoľností. Tie môžu, ale nemusia byť nielen ranné, ale rovno celodenné a trvať dlhšie, pretože hladina príslušných hormónov je vyššia, ako keby ste čakali jedno dieťatko. Preto je dôležité pred všetkými testami a odbermi hlásiť, že budete mať dvojčatá, aby vás potom zbytočne nevyplašili „neštandardné“ výsledky. Ďalšími nepríjemnosťami sú opuchy, pálenie záhy, problémy so spaním a čoskoro i s pohybom.