Každé dieťatko je jeden malý zázrak, ktorý však navždy zmení ženské telo. Nie sú to len kilá navyše, väčšie prsia či bruško. Okrem toho sa na tele mamičky podpíšu aj ďalšie zmeny, o ktorých vám pravdepodobne vopred nikto nepovie, ale je dobré o nich vedieť. Tušíte, čo všetko sa po pôrode na tele zmení?

Menštruačný cyklus

Po pôrode si hormóny so ženským telom robia v podstate čo chcú, čo sa prejaví aj vo výrazných zmenách menštruačného cyklu. Kým po pôrode a v období šestonedelia je krvácanie veľmi silné, neskôr dochádza k jeho občasnému vymiznutiu. Väčšina mamičiek má však skúsenosti s tým, že od narodenia dieťatka mávajú vo všeobenosti silnejšiu menštruáciu.

Bruško

Väčšie bruško je tou najzákladnejšou zmenou, ktorú po pôrode môžete očakávať. Keďže vývin dieťatka prebieha v maternici, tá sa s rastom plodu zväčšuje a naťahuje. Diastáza priamych brušných svalov je preto častým problémom mamičiek po pôrode. Presnejšie ide odelenie vnútorných brušných svalov v dôsledku silného vnútrobrušného tlaku. Tento stav sa dá riešiť cvičením a ak je to nevyhnutné, tak aj operačne. Väčšina mamičiek si však z trochu väčšieho bruška po pôrode nerobí ťažkú hlavu - je to predsa vzácny talizman, ktorý vám zanechalo vaše dieťatko. 

Pot

Nejednu novopečenú mamičku zaskočí po pôrode nadmerné potenie a zapáchajúci pot. Aj keď sa to zdá čudné, je to úplne normálne. Po pôrode totiž v dôsledku hormonálnych zmien dochádza k strate nahromadenej vody, a tá je vylučovaná vo forme potu. Pot je väčšinou o niečo viac zapáchajúci, avšak tento stav je len dočasný. Odporúča sa častejšie sprchovanie a vhodná kozmetika. Na prekrytie zápachu by sa však nemali používať príliš silné vône, ktoré by mohli bábätku uškodiť.

Chodidlá

Veľmi zaujímavým a nečakaným faktom je, že tehotenstvo môže mať vplyv aj na veľkosť vášho chodila. Je to spôsobené hormónom, ktorý uvoľňuje väzy v dôsledku ťarchy, ktorú ste v tehotenstve nosili. Chodidlo sa nielen predĺži o pár milimetrov, ale predovšetkým rozšíri. Nestáva sa to pri každom tehotenstve, je to veľmi individuálne. Aj tento prekvapivý fakt je dôvodom, prečo si niektoré mamičky musia väčšinou po viacerých tehotenstvách kúpiť o číslo väčšie topánky.