Svoje dieťatko máte už na svete. Pre vás aj pre neho sa začína nová etapa života, ale ako sa s tým vysporiada vaše telo? To teraz čaká 6-týždňové hojenie, nazývané aj šestonedelie. Čo vás počas neho čaká?

Zavinovanie maternice

Pred otehotnením vážila priemerne 50 g, v tehotenstve sa váha zvýši až 20 x. Maternica u žien pred otehotnením meria v priemere 8 cm na dĺžku, 5 cm na šírku a predozadný rozmer je asi 3 cm. Po pôrode by sa mala rámcovo do desiateho dňa vrátiť do pôvodnej veľkosti. Sťahovanie prebieha rýchlosťou až 1 cm za 24 hodín, podstatný vplyv má dĺžka trvania pôrodu. Čím je pôrod dlhší, tým je hojenie, teda zavinovanie maternice pomalšie.

Vypadávanie vlasov

Počas šestonedelia a dojčenia prichádza k väčšiemu vypadávaniu vlasov. No neľakajte sa. Počas tehotenstva vám vlasy aj tak zhustli, takže v normálnom prípade sa nemusíte báť žiadneho negatívneho efektu. Po odstavení dojčaťa sa tento stav normalizuje.

Dôležité sprchovanie

Vylučovanie krvných zrazenín z maternice, takzvaných lochií, trvá 4 či 5 týždňov. Ich zloženie, farba a konzistencia sa rýchlo mení. Spočiatku je to hlavne krv, potom dochádza i k vylučovaniu tkanivového sekrétu. Ten má negatívny dopad na pH pošvy, čo často zapríčiňuje vznik infekcií.