Do pôrodnice nakoniec dorazia všetky nastávajúce mamičky. Niektoré v termíne pôrodu, iné po nekonečnom prenášaní, ďalšie, naopak, predčasne. Líši sa nejako prístup personálu pôrodnice v závislosti od štádia tehotenstva?

"Keď som rodila svoje prvé dieťa, manžel ma priviezol do pôrodnice presne v termíne pôrodu. Tak akosi som predpokladala, že všetko bude v poriadku, a ono aj bolo. Všetko prebehlo pokojne, relatívne rýchlo, ale nikto sa neponáhľal a nikto nebol nervózny. Keď som bola tehotná po druhý raz, praskla mi voda v tridsiatom piatom týždni, takže sme ihneď všetko nechali tak a frčali do nemocnice. A situácia bola naozaj úplne iná. Všetci okolo mňa kmitali, jedno vyšetrenie nasledovalo druhé, stále so mnou niekto hovoril. A bolo to dobre, ani som si nestihla poriadne uvedomiť, čo sa deje, takže som sa nestihla ani báť,“ opisuje svoje dva odlišné pôrody tridsaťtriročná Monika.

Starostlivosť dostanete

A ako vyzerá situácia z pohľadu druhej strany, teda personálu pôrodnice? „Isteže sú určité odlišnosti vo vedení pôrodu plodov nezrelých, donosených a prenášaných. Všeobecne sa dá povedať, že nech je žena v ktorejkoľvek zo spomínaných situácií, dostane u nás tú najlepšiu starostlivosť. Pokiaľ ju nie sme schopní poskytnúť, zabezpečíme prevoz na pracovisko vyššieho typu. U nás môže žena bez obáv rodiť, pokiaľ dokončí 32. týždeň tehotenstva. Ak nastane akútna situácia v nižšom stupni gravidity, teda pred dokončeným 32. týždňom, a tehotná žena sa dostaví na naše pracovisko, musíme zvládnuť starostlivosť o matku a dieťa aj v týchto prípadoch, napríklad pri predčasnom odlúčení placenty,“ opisuje prax vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Pavla Fíkarová v jednej z menších pôrodníc.

Má niekto prednosť?

"Na profesionálny prístup pôrodných asistentiek a lekárok spomína aj Monika, ktorá rodila päť týždňov pred termínom. „Prišla som, samozrejme, zaskočená, ale postupne som získala pocit, že som v dobrých rukách a všetko dobre dopadne. Až po pôrode som si uvedomila, že tento pocit mi poskytol pokoj, ktorý vyžaroval z ľudí v pôrodnici. Zároveň to ale nebolo tak, že by sa všetci vrhli len ku mne a ostatné mamičky, ktoré rodili v termíne, by si prestali všímať,“ vraví Monika. Možno aj vám napadne, či žena, ktorá má do termínu pôrodu ešte ďaleko, má u personálu pôrodnice prednosť pred tými, ktorých deti sú donosené.

„Rozhodne sa nedá hovoriť o prednosti ako takej, ale, samozrejme, je nutné zodpovedne a rýchlo vyhodnotiť vzniknutú situáciu a riešiť najprv stavy, ktoré ohrozujú matku a dieťa na živote,“ hovorí Pavla Fíkarová. To však nebol Monikin prípad, možno aj preto nemala pocit, že by bola pred ostatnými mamičkami uprednostňovaná. U nedonosených detí tiež záleží na tom, v ktorej pôrodnici sa mamička ocitla.