Stravovanie dojčiat má svoje špecifiká. Ich prvotnou zložkou potravy je síce materské mlieko, ku ktorému sa v šiestich mesiacoch pridružia aj prvé príkrmy, no aj pri ich zložení si treba dávať pozor. Existujú totiž potraviny, ktoré deti do 1 roka nesmú jesť a môžu im spôsobiť nemalé problémy. Ktorým by ste sa pri stravovaní drobcov mali vyhnúť?

Kravské mlieko

Jediné mlieko, ktoré by dojčatá mali prijímať je materské: Alternatívnou môžu byť ešte rlzne umelé dojčenské mlieka, no v žiadnom prípade nie kravské! Nie je vhodné používať ho ako náhradu za mlieko materské alebo dojčenské. Pre dojčatá je príliš ťažké a zle stráviteľné. Okrem ťažko stráviteľných zložiek obsahuje tiež vysokú koncentráciu bielkovín a minerálov, ktoré môžu poškodiť obličky. U niektorých detí môže tiež bielkoviny v mlieku poškodiť tráviaci systém a môže sa objaviť krv v stolici. 

Orechy

Orechy sú jednou z potravín, ktoré najčastejšie vyvolávajú alergické reakcie, no u malých detí je rizík viac. Dokonca sa uvádza, že celé orechy by deti do štyroch rokov vôbec nemali jesť, pretože hrozí riziko udusenia. Každopádne, nepatria ani do jedálnička dojčiat. Ak ich chcete vyskúšať, zvoľte minimálne množstvo. Avšak len v pomletom stave a až po 1. roku dieťaťa.

Lepkavé a tvrdé sladkosti

Sladkosti by dojčatá nemali jesť vôbec, no už vôbec by to nemali byť rôzne lízanky, tvrdé cukríky, krovky či žuvačky. Pozor si dajte aj na obľúbené penové cukríky zvané s marshmallow, ktoré deti v dojčenskom veku ešte nevedia žúvať a mohli by sa začať dusiť. Takéto sladkosti deťom dávajte naozaj len občas, no nikdy nie skôr ako pred prvým rokom.

Veľké kúsky zeleniny a ovocia

Pravidelná dávka ovocia a zeleniny je aj pre deti pochopiteľne nevyhnutná, no pri dojčatách je dôležité dbať na to, v akej forme ju konzumujú. Kým do príkrmov v podobe kašičiek sú povolené, vo forme veľkých kusov môžu byť problematické. Pozor by ste si mali dať predovšetkým na bobule hrozna, ktoré deťom nedovoľte a vždy ich radšej nakrájajte na menšie kúsky.