Byť matkou je významnou výsadou žien. Nejde len o samotné materstvo. Mamy nosia svoje dieťa 9 mesiacov a obetujú mu nielen svoje telo, ale doslova všetko. Napriek tomu, že pre svoju ratolesť by každá urobila čokoľvek na svete, všetky sa zhodneme na tom, že niektoré veci svojim deťom nikdy nepovieme, aj keď to tak vnímame a cítime. Aké vety si teda každá matka nechá len pre seba?

“Veľa som kvôli tebe plakala”

Mamy plačú omnoho viac, ako si myslíme. Počas tehotenstva, pri pôrode, ale aj keď už svojho drobca držia konečne v náručí. Niekedy je to od šťastia, inokedy od bolesti, či strachu. Mama veľa plače, pretože veľmi miluje a svoje dieťa najviac na svete.

“Bolelo to”

Ani o tom ako veľmi a ako často ju bolelo celé telo, nepovie ani slovo. Boleli kopance v brušku, pôrod aj dojčenie, bolelo poťahovanie za vlasy a občas aj nekonečné nosenie na rukách. Okrem toho jej bolesť spôsobovali aj obavy, či bude jej drobec v poriadku. A tých bolestí bolo omnoho viac, no nikomu o nich nepovie.

 “Vždy sa budem báť”

Každá matka, prakticky už od začiatku tehotenstva sa bude o svoje dieťa permanentne báť. Obávala sa zakaždým. Keď bolo dieťatko choré, zranené, alebo aj smutné. Mamy cítia strach a obavy pri každom prvom zúbku aj kroku, ale aj prvom zlomenom srdci svojej ratolesti. Neustály strach mama cíti preto, lebo jej materinský pud jej “nedovolí” nebáť sa, ale naopak, svoje dieťa doživotne chrániť.