Účel tehotenstva je jasný. Bábätko počas deviatich mesiacov rastie a vyvíja sa, aby mohlo plnohodnotne vstúpiť do života. No počas svojho vývoja robia bábätká v maternici mnoho prekvapujúcich až čudných vecí, o ktorých ste doposiaľ zrejme nepočuli. Aké to sú?

Cikajú

Aj vy ste sa niekedy zamýšľali nad tým, či a ako deti vylučujú keď sú ešte u mamićky v brušku? Nuž, hoci prvé zásadné vylučovanie nastáva až po pôrode, zistilo sa, že bábätká už počas svojho vývoja v brušku cikajú. Ale ako?

Dieťa je v maternici obklopené plodovou vodou, no táto tekutina zďaleka nie je “len” voda. Je to vlastne moč. Ako uvádza časopis The New York Times, je potvrdené, že obličky dieťatka sú do konca prvého trimestra úplne vyvinuté. Od tohto obdobia tak dieťa prehĺta plodovú vodu a následne ju vylučuje ako moč. Potom ju znova prehltne. Možno to pôsobí nechutne, ale je to tak. Dokonca sa pri kontrolách sleduje, do akej miery sa plodová voda vylučuje. Ak ide len o malé množstvo, môže to predpovedať, že obličky dieťaťa nefungujú správne. Preto aj táto čudná vec je v tehotentve normálna a pre dieťa zdravá.

Dýchajú

Zaiste je známe, že deti sa prvýkrát nadýchnu až pri pôrode. No vedia dýchať už aj v maternici. Tu sa však dýchanie odlišuje. Prvýkrát sa dieťa skutočne nadýchne až po prechode pôrodnými cestami, no u mamičky v brušku dýcha inak. Keďže je obklopené spomínanou plodovou vodou, kyslík získava prostredníctvom pupočnej šnúry. Takéto dýchanie im pomáha pri adaptácii sa na “normálne” dýchanie po pôrode.

Otvárajú oči

Aj keď by ste si mysleli, že dieťatko v brušku má stále zatvorené oči, mýlili by ste sa. Hoci je to logické, nie je to tak. A to aj napriek tomu, že zrak je jeden zo zmyslov, ktoré sa vyvíjajú ako posledné. Dieťa v brušku však dokáže otvoriť oči a vidieť už od 26. týždňa tehotentva a tiež dokáže rozoznávať pohyby jasného svetla.