Hovorí sa, že dieťa, ktoré sa hrá, nehnevá. Či to platí u všetkých, je na diskusiu, no v každom prípade sú hračky pre deti dôležité, a to od raného veku.

Kupujete hračky, alebo sa na to chystáte? Potom majte na pamäti, že v prvom roku života znamená menej často viac. Čím viac zložitých a okato sa ponúkajúcich hračiek dieťaťu zadovážite, tým menej úžitku mu prinesú.

Podľa psychológov deti na svoju zábavu nepotrebujú desiatky drahých hračiek. Skúste preto pri výbere zapojiť zdravý sedliacky rozum. Nevyberajte prekombinované zariadenia, o ktorých ani neviete, čo by mali robiť. Položte si radšej otázku: bude sa to dieťaťu páčiť? Vydrží mu? Neublíži mu? Nerozbije to? Vybrať správnu hračku je totiž často tvrdý oriešok.

Čo deti potrebujú?

Hračky pre dojčatá musia byť, samozrejme, zdravotne bezchybné. Pri výbere skontrolujte atest, že sú určené pre tých najmenších drobcov. Nemali by mať žiadne malé oddeliteľné čiastočky, ktoré by dieťa mohlo pri svojich cestách za poznaním prehltnúť. A tiež, čo je najmä v dojčenskom veku dôležité, mali by byť sa dať dobre umývať a prať v práčke (predovšetkým tie plyšové a látkové). A aké hračky najlepšie podporujú zdravý vývoj a rozvoj inteligencie vášho potomka? 

„Bábätkovské obdobie sa zvykne označovať ako obdobie senzomotorickej inteligencie. Dieťa sa učí tým, že sa na veci pozerá a snaží sa ich zmocniť. Poznáva svet svojimi zmyslami. Je preňho dôležité, čo vníma, na čo si môže siahnuť a s čím môže manipulovať. Najvhodnejšie sú teda hračky, ktoré sú preňho príťažlivé – farebné, hmatovo zaujímavé, vydávajúce zvuky. Hračka by mala prebúdzať fantáziu, podporovať detskú tvorivosť a hru,“ vysvetľuje psychologička Tereza Beníšková. A pretože v prvých týždňoch a mesiacoch ste pre potomka najzaujímavejšia vy, budete preňho tou najlepšou hračkou. Všetko je pre dieťa nové, preto bude mať radosť v podstate zo všetkého, čo mu dáte na hranie. Všetko bude cmúľať, so všetkým bude búchať.

Čo by malo dieťa pri hre najviac rozvíjať?

  • zrak (hračka by mala byť farebná, podnecujúca, príťažlivá)
  • sluch (môže byť z materiálu, ktorý šuští, môže hrkotať, pískať – ale pozor, niektoré bábätká sú citlivejšie a boja sa hlasnejších zvukov)
  • hmat, jemná motorika (vhodné sú veci z rôznych materiálov, kde sa dá hýbať s niektorými časťami. Výborné sú hračky, ktoré sa pri pohybe menia. Pre väčšie dojčatá potom také, kde sa dá niečo niekam vkladať, otvárať a zatvárať a pod.)

Drobci sa často hrajú s vecami, o ktorých si rodičia pôvodne ani nepomysleli, že by to mohla byť hračka (ako napríklad kuchynské náčinie). „Niekedy si ich dieťa tak obľúbi, že ich nechce vymeniť ani za prepracované a multifunkčné,“ dodáva psychologička.

Ponúkajte, ale nepreháňajte to

Priveľa podnetov k ničomu nevedie. Pokiaľ ich má však dieťa nedostatok, nerozvíja sa tak, ako by malo. Hry podporujú schopnosť poznania a medziľudské vzťahy. Každé dieťa má inde nastavený optimálny prah podnetov – preto je dobré, keď vyskúšate, aká miera stimulácie zodpovedá vášmu potomkovi. Potrebný je aj pokoj. Dieťa môže pri ňom hračku skúmať, objavovať zo všetkých strán a prichádzať na to, čo by sa s ňou dalo robiť. 

Vhodné hračky pre dojča sú:

  • do pol roka: brázdičky, závesné zariadenia nad postieľku, hrkálky, pískacie hračky, hryzadlá, mäkké hračky z netoxických materiálov, ktoré môže dieťa žmoliť, hračky, na ktoré sa dá siahať (podložka na hranie, plyšové hračky…)
  • od pol roka do jedného roku: vhodné sú predmety, ktoré rozvíjajú pohybové schopnosti, sluch a hmat. Teda hračky, s ktorými sa dá pohybovať – loptičky, veci na kolieskach, kocky, knižky s farebnými obrázkami, nafukovacie zvieratká, plastové knižky, bubienok, krúžky, hračky do vody, vozidielka a najrôznejšie predmety, ktoré nájde každá mama vo svojej kuchyni – lyžičky, prikrývky či varešky.

Rada na záver

Nedávajte deťom naraz všetky hračky. Lepšie je ponúkať ich postupne. Dieťa si aj tak nie je schopné z toľkých vecí vybrať a potom je zbytočne predráždené a nesústredené. Navyše sa rýchlo okukajú a nebudú preňho také zaujímavé. Ponúknite svojmu drobčekovi len jednu alebo dve. Po čase ich uschovajte a vymeňte za iné, po nejakej dobe ich zase môžete vystriedať. Dieťa ich potom bude považovať za nové a môže sa s nimi inak zahrať. Najlepšou hračkou ste i tak vy! Tým, že si na dieťa urobíte čas a budete sa mu venovať, hrať sa s ním a maznať sa, urobíte pre jeho vývoj to najlepšie.