Súrodenecké vzťahy, to je téma, o ktorej vie každý rodič svoje. Je jedno, aké veľké sú vaše deti, rivalita medzi súrodencami tu bude vždy a verte či nie, je to normálne. Vedeli ste však, že niektorými vetami môžete vzťahy medzi deťmi ešte zhoršiť? Na ktoré si dať pozor a už ich radšej ani nevysloviť?

"Postaraj sa o svojho mladšieho súrodenca"

Starší súrodenci majú jednu veľkú nevýhodu. Tým, že sú starší, “musia” skôr dospieť a pomáhať vám s tými mladšími. Malo by to tak byť? Zamyslite sa, či je pre staršie deti skutočne dobré, aby ste na nich kládli toľko zodpovednosti ešte v detstve. Nehovoriac o tom, že to vôbec neprospeje ich vzájomným vzťahom. Ak stále rozmýšľate čo je na tom také zlé, čítajte TU.

“Mal /a by si si zo svojho brata / sestry zobrať príklad

Všetci rodičia vedia, že každé dieťa je jedinečné, no predsa je každé lepšie v niečom inom, napríklad aj v poslušnosti. Keď jedno dieťa poslúcha takmer na prvé slovo, zatiaľ čo s druhým si neviete poradiť, niet divu, že túto vetu občas použijete. Možno to myslíte dobre a máte dojem, že to pre neposlušné dieťa bude dobrou motiváciou, v skutočnosti to môže mať ale opačný účinok. Jedno dieťa pred druhým vyzdvihnete, čo môže v tom “zlom” súrodencovi vyvolať pocit, že ho máte radi menej alebo vôbec, a tak medzi deťmi aj nenápadne budujete závisť.

"Musíš ju / ho mať rád”

Narodenie dieťatka do rodiny už s jedným či viacerými deťmi je to čo sa týka vzájomných vzťahov medzi deťmi buď-alebo. Buď nového člena rodiny prijmú bez problémov, no v tom horšom prípade ho nechcú prijať vôbec. Aj keď to pre vás môže byť zarmucujúce, nezmôžte sa na vetu takéhoto typu, pretože to tým docielite presne opačný efekt. Nenúťte svoje staršie dieťa, aby malo rado malého súrodenca. Radšej mu vysvetlite, že aj takéto emócie sú v poriadku a nenápadne sa snažte deti zblížiť. Po čase sa to určite podarí a budú sa mať radi.

"Kto bude prvý?"

Touto vetou možno chcete v deťoch vzbudiť záujem či nevinnú súťaž o rýchle upratanie hračiek a možno to aj vyjde, no na druhej strane im tým ubližujete. Medzi deťmi totiž budujete konkurenciu, provokatívnosť a súťaživosť, no nie v dobrom slova zmysle. Dobre vieme, že v súťaži sú vždy len dve miesta, a to - víťaz a porazený. Neverte tomu, že deti vedia prijať prehru, lebo nevedia, každé dieťa chce predsa vždy vyhrať. A to, ktoré prehrá rozhodne prežíva negatívne emócie, ako smútok a hnev, ktorý môže dať najavo voči súrodencovi. Nepodporujte preto v deťoch konkurenciu a súťaživosť a nekazte tak vzájomné vzťahy medzi deťmi.