Skúsené mamičky to vedia najlepšie, no prvorodičky by nám o tom taktiež vedeli čo-to porozprávať. Dojčenie nemusí byť vždy obzvlášť príjemnou záležitosťou a už vôbec nie, ak neviete, ako nájsť tú správnu polohu pre vás a vaše dieťa. Poďme sa preto pozrieť na rôzne odporúčané polohy, ktoré by vám kŕmenie vašej malej ratolesti mohli uľahčiť.

Dojčenie poležiačky 

Pre väčšinu mamičiek je tento spôsob najpohodlnejší. Ocenia to predovšetkým v noci, keď pri ňom môžu i podriemkávať. 

Poloha na boku

Ľahnete si na bok s ľahko pokrčenými kolenami a zozadu sa dobre podopriete dekou. Dieťa leží pritisnuté tesne k vám na boku. Uško rameno a bok by malo mať v jednej línii. Telíčko dieťatka je obrátené k vám, pričom jeho kolienka sú na vašom bruchu a tvárička vo výške prsníkov. Tomu, aby sa bábätko prevrátilo dozadu zabránite zrolovaným uterákom, ktorý mu dáte za jeho chrbát. 

Poloha na chrbte 

Ak sa vám nechce otáčať na bok, podložte si hornú časť tela niekoľkými väčšími vankúšmi, aby bola čo najviac vysoko. Jednu zrolovanú deku si dajte pod kolená alebo stehná, aby ste dokázali uvoľniť svaly na bruchu. Bábätko držte rovnako ako posediačky, teda buď v lone v polohe na kolísku alebo zboku (To ocení najmä v prvých dňoch po cisárskom reze). 

Posediačky 

Ideálne je sadnúť si na stoličku s podrúčkami a rovným vysokým operadlom, aby ste ostali vzpriamená a rovná aj pri opretí. Pomôcť môže aj špeciálny vankúš určený na dojčenie. Dookola sa s ním dokážete obložiť a položiť naň ležiace dieťatko.