Deti a my - Claim
29. september 2019
Toto je 6 najlepších polôh pri dojčení

Skúsené mamičky to vedia najlepšie, no prvorodičky by nám o tom taktiež vedeli čo-to porozprávať. Dojčenie nemusí byť vždy obzvlášť príjemnou záležitosťou a už vôbec nie, ak neviete, ako nájsť tú správnu polohu pre vás a vaše dieťa. Poďme sa preto pozrieť na rôzne odporúčané polohy, ktoré by vám kŕmenie vašej malej ratolesti mohli uľahčiť.

Dojčenie poležiačky 

Pre väčšinu mamičiek je tento spôsob najpohodlnejší. Ocenia to predovšetkým v noci, keď pri ňom môžu i podriemkávať. 

Poloha na boku

Ľahnete si na bok s ľahko pokrčenými kolenami a zozadu sa dobre podopriete dekou. Dieťa leží pritisnuté tesne k vám na boku. Uško rameno a bok by malo mať v jednej línii. Telíčko dieťatka je obrátené k vám, pričom jeho kolienka sú na vašom bruchu a tvárička vo výške prsníkov. Tomu, aby sa bábätko prevrátilo dozadu zabránite zrolovaným uterákom, ktorý mu dáte za jeho chrbát. 

Poloha na chrbte 

Ak sa vám nechce otáčať na bok, podložte si hornú časť tela niekoľkými väčšími vankúšmi, aby bola čo najviac vysoko. Jednu zrolovanú deku si dajte pod kolená alebo stehná, aby ste dokázali uvoľniť svaly na bruchu. Bábätko držte rovnako ako posediačky, teda buď v lone v polohe na kolísku alebo zboku (To ocení najmä v prvých dňoch po cisárskom reze). 

Posediačky 

Ideálne je sadnúť si na stoličku s podrúčkami a rovným vysokým operadlom, aby ste ostali vzpriamená a rovná aj pri opretí. Pomôcť môže aj špeciálny vankúš určený na dojčenie. Dookola sa s ním dokážete obložiť a položiť naň ležiace dieťatko. 

Poriadne si oprite ruku, v ktorej ho budete držať, aby sa počas dojčenia neunavila. Dieťa totiž treba dostatočne pritlačiť k sebe. Ruka vášho potomka je smerom k podpazušiu, brucho smerom k brušku. Jednou rukou držíte dieťa (len k ušným lalokom), druhú dáte na rebrá k prsníku, ktorý stlačíte (pozor, nie dvorec). Podobná je aj poloha na „futbalistu“, keď sú nôžky dieťatka pod matkiným podpazuším. 

Na kolísku 

Klasická a jedna z často volených polôh. Dieťa leží na vašej ruke. Ak ho kŕmite z pravého prsníka, leží na svojom ľavom boku a hlavu má v priehlbine vašej pravej ruky. Pomocou svojej pravačky mu držíte jeho zadoček a jeho kolienka tlačíte k svojmu telu. Vaše pravé rameno spočíva na vankúši v správnej výške a lakeť je dobre podoprený, aby ostalo rameno dostatočne uvoľnené.

Ľavou rukou môžete mierne dvihnúť pravý prsník a dieťa začne sať. Keď pije, máte ľavú ruku voľnú, čo je výhoda, že počas toho môžete jesť aj vy sama. Spodná ruka bábätka by mala ležať pod vašou hruďou. 

„Na futbalistu“ 

Vhodné je ako pre ženu s väčšími, tak aj s plochými prsníkmi. Odborníci ho taktiež odporúčajú praktizovať aj po cisárskom reze. Dieťa v tejto pozícií leží na predlaktí mami, ktorá rukou podopiera jeho ramená a prstami hlavičku. Nôžky dieťaťa sú pozdĺž matkinho boku. Jeho chodidlá sa o nič neopierajú, no svoje predlaktie si môžete podoprieť vankúšom. 

 

Foto: Shutterstock