Zdravie ústnej dutiny je dôležitou súčasťou celkového zdravotného stavu každého z nás. Azda netreba prízvukovať, že práve ústna dutina príde počas dňa do kontaktu s obrovským množstvom baktérií a vírusov, ktoré môžu narobiť neplechu najmä na zuboch. Preto je potrebné sa o ňu náležite a najmä pravidelne starať. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako majú zdravé ústa vyzerať? 

Čisté zuby nie sú len na okrasu

Je veľa ľudí, ktorí nepripisujú výberu zubnej pasty špeciálny význam. Veľakrát ide len o to, aby nás každé ráno zbavila toho neatraktívneho ranného dychu, ktorý by nás okamžite diskvalifikoval z akejkoľvek konverzácie v spoločnosti. 

Tento prístup síce zabezpečí základnú starostlivosť, no pri správnom výbere zo zubnej pasty viete vyťažiť omnoho viac, ako „len” žiarivý úsmev a voňavý dych. Môže plniť totiž aj takzvaný terapeutický účel, pretože redukuje zubný povlak a zabezpečuje aplikáciu účinných látok tam, kde je to najviac potrebné. 

Každá zubná pasta by mala obsahovať aktívne látky ako tenzidy a fluoridy, ktoré poskytujú chrupu ochranu a regeneráciu a napomáhajú udržiavať zdravú zubnú sklovinu. Zároveň slúžia aj ako prevencia proti problémom s ústnou dutinou, ktoré môžu často poriadne bolieť. 

Riešenie na každý problém

V súčasnosti je na výber z rôznych druhov pást, ktoré boli vyvinuté špeciálne na pomoc pri liečbe konkrétnych problémov ústnej dutiny. Príkladom je zubná pasta Sensodyne, určená na citlivé zuby. Zubná pasta parodontax pre zmenu bojuje predovšetkým proti krvácaniu ďasien, čo z nej robí ideálnu voľbu pre tých, ktorých trápi krv zakaždým, keď strčia zubnú kefku do úst. Obe obsahujú liečivé látky a ich pravidelným používaním dokážete predísť množstvu problémov, ktoré môžu skončiť vypadaním chrupu.

Výber zubnej pasty rozhodne netreba podceňovať a v prípade pochybností je dobré sa poradiť so zubárom, ktorý vám pomôže nájsť tú pravú zubnú pastu práve pre vás. Nezabúdajte, že zuby máme len jedny. Znamenajú omnoho viac, než len krásny úsmev, a preto by sme sa mali o nich precízne a svedomito starať počas celého života.

Na kefke a technike záleží

Používanie správnej kefky môže z povinnej dennej rutiny urobiť skutočný zážitok. Ako by však mala „tá pravá“ kefka vyzerať? Tak ako je každý z nás iný, aj naše zuby sa líšia v tom, aká kefka im vyhovuje. Niektoré sú citlivé a potrebujú jemné štetinky, iné si žiadajú „ťažší kaliber” v podobe tvrdších a redších štetín. Na trhu nájdeme dokonca už aj špeciálne druhy kefiek, ktoré berú ohľad napríklad na citlivé zuby či krvácajúce ďasná.

Na kvalitu výsledku má vplyv nielen správny výber kefky, ale aj zvolená technika čistenia. Umývanie zubov v štýle „rýchlo a zbesilo”, kedy kefka doslova lieta sem a tam v ústnej dutnie po dobu približne 30 sekúnd, vôbec neprináša požadovaný efekt. Práve naopak. V skutočnosti si týmto spôsobom ničíme zubnú sklovinu, v dôsledku čoho sa môže neskôr prejaviť ako citlivá. 

Odporúčaný uhol čistenia je 45 stupňov: jednoducho „stierajte“ zubnú sklovinu zhora nadol po celej šírke zubu. Proces je potrebné opakovať aj na vnútornej starne zubov, až kým sa nedopracujete k uspokojivému výsledku v podobe hladkého chrupu. 

Zabúdať netreba ani na medzizubné priestory, v ktorých sa často hromadia zvyšky potravín. Šikovným pomocníkom je v tomto prípade zubná niť, ktorou opatrne zotierajte strany zuba aspoň raz za deň. Posledným krokom je čistenie jazyka – existujú zubné kefky, ktoré majú povrch na druhej strane špeciálne upravený na tento účel.