Aký je dôvod, že vám dieťa po narodení na chvíľku odoberú? Prečo prvé minúty nemôžete stráviť spoločne a v pokoji? Napríklad preto, že vášho šampióna treba odmerať a vyhodnotiť, ako si počína. Je však nevyhnutné bodovať jeho výkon v prvých minútach života?

Na prvé známky si vaše dieťa nemusí počkať až do prvej triedy. Naopak, prvé známky dostane v dobe, kedy vy vlastne netušíte, čo sa okolo vás deje. Prežívate poslednú dobu pôrodnú, cítite úľavu z toho, že pôrod dopadol dobre, a čakáte, až do rúk dostanete svoje vysnívané bábätko.

Teda, vo väčšine pôrodníc čakáte, v tých osvietenejších vám vašu životnú radosť priložia na hruď aspoň na chvíľu, niekoľko sekúnd po pôrode. Prečo je v tom na niektorých miestach taký problém? Lekári rozhodujú o tom, či sa budete maznať so svojím potomkom hneď, alebo o pár minút?

A prečo treba dieťa premerať, odvážiť a vykonať ďalšie úkony hneď po jeho príchode na svet? Nebojte sa, aj v pôrodniciach, kde nie sú naklonení alternatívnym spôsobom vedenia pôrodu, chápu, že prvotný dotyk matky a dieťaťa by mal po pôrode prebehnúť čo najskôr.

Na druhej strane je fakt, že vám dieťatko na pár sekúnd odnesú, trebárs preto, že je dôležité odsať dieťaťu dýchacie cesty – a medzitým premerať a udeliť body podľa Apgarovej. Pôrodníci sa zhodujú v tom, že sú dôležitým markerom, ktorý môže predikovať úspešnú adaptáciu novorodenca v ďalšom období.

Preto by ste mali vydržať, nechať si dieťatko skontrolovať, a potom sa ním kochať. Naozaj ide len o minúty – čoskoro sa svojho pokladu v náručí dočkáte.

O čo ide?

Apgar skóre pôrodníci kontrolujú od roku 1952. Lekárka, pôrodná asistentka Virginia Apgarová založila svojím výskumom nový neonatologický odbor. Dlhodobo skúmala prejavy novorodencov a nakoniec ich zahrnula do tabuľky, kde dieťa môže získať dva body za každý kontrolovaný telesný prejav.

Ľahko si zapamätáte, o aké ide, pokiaľ si ich mnemotechnicky priradíte k jednotlivým písmenám jej mena:

  • Adaptácia kože (farba pleti, tvary ciev)
  • Pulz (srdcová činnosť)
  • Grimasy (reakcie na podnety)
  • Aktivita svalov
  • Respirácia (dýchanie a jeho výkon)

Vyššie uvedených päť faktorov stanoví kondíciu dieťaťa a pre ďalších pediatrov či neonatológov, ktorí sa s dieťatkom dostanú do styku, majú dôležitú informatívnu a vypovedajúcu hodnotu aj o tom, ako prebehol pôrod, či počas neho došlo ku komplikáciám...

Skóre sa meria v prvej minúte narodenia dieťaťa, po piatich a následne a naposledy po desiatich minútach, kedy sa dieťa narodilo. Lekári spočítajú, koľko bodov v troch časových obdobiach dieťa dosiahlo a, samozrejme, ideálne je, ak sa pýšite výsledkom 10 – 10 – 10.

Nemusíte sa však báť, ak stratíte body pri farbe pokožky. Naopak, problém je, keď má dieťa problémy s dýchaním aj po desiatich minútach od narodenia. A ako sa dieťatko hodnotí?

Srdcový pulz: 2 body získa, ak má normálny pulz, nad 100 pulzov za minútu. Pokiaľ je pulz nižší, pomalší, má to váš šampión za jeden bod, ak pulz chýba, dostáva nula bodov.

Dýchanie: Keď plače a nadychuje sa normálne – 2 body, tiché a prerušované dýchanie – 1 bod, bez dýchania – 0 bodov.

Reflex dráždivosti: Ak pri stimulácii plače, reaguje na svetlo – 2 body, pokiaľ reaguje spomalene či až na výraznejšie podnety, potom 1 bod, bez reflexu – 0 bodov.

Aktivita svalov: Spontánne pohyby – 2 body, drobnejšia snaha o pohyb rukami, nohami – 1 bod, bez pohybu – 0.

Farba pokožky: Telová farba, ruky i nohy zružovené – 2 body, normálna farba, konce prstov fialkasté – 1 bod, sivá farba telíčka, fialovo-sivá a pod. – 0 bodov.

Význam bodovania

Lekári, ktorí robia hodnotenie, sa na svoj výkon musia plne sústrediť, pretože ide naozaj o veľa. Bábätká, ktoré získajú v prvom intervale 8 a viac bodov, sú vo veľmi dobrej popôrodnej kondícii a môžu ísť s mamičkou do izby šestonedelia – teda po dvoch hodinách, ktoré spoločne strávia na sále práve kvôli bezpečiu mamičky i bábätka.

To však neznamená, že deti s nižším výsledkom sú choré alebo abnormálne. Lekári len majú vďaka výsledku, ktorý nie je celkom uspokojivý, v ruke dôkaz, že je potrebné venovať vášmu dieťatku a jeho adaptácii v živote väčšiu starostlivosť a pozornosť.

Možno aj okamžitú starostlivosť, ktorá mu, pokiaľ sa však urobí ihneď a dôkladne, zaistí ďalší plnohodnotný život. Možno stačí len dieťaťu dodať dostatok kyslíka, pomôcť s prvým dýchaním, ale do niekoľkých hodín bude
v poriadku.

Po piatich minútach sa skóre prehodnocuje a starostlivo prepočítava. Pokiaľ bol prvý výsledok vášho dieťaťa nižší a nezlepšuje sa ani po piatich minútach, lekári sú vďaka tejto kontrole ubezpečení o tom, že treba prejsť k úkonom nutným na resuscitáciu. Lekárska starostlivosť musí byť kontinuálna, dieťa by sa malo starostlivo monitorovať – komplexne všetky jeho životné funkcie.

Ani to však nemusí znamenať, že je s vaším potomkom čosi marginálne v neporiadku. Niektorým bábätkám skrátka trvá dlhšiu dobu, kým sa adaptujú na prostredie mimo lono, pre lekára je však dobré vidieť a môcť si overiť, v akom intervale dochádza k progresu a či vôbec.

Odborníci sa zhodujú, že aj bábätká, ktoré ťažko zbierali prvé body, si po niekoľkých minútach vedú celkom dobre. Celé meranie sa opakuje naposledy po desiatich minútach života dieťatka. Keď sa jeho výsledok vyšplhá na 8–10 bodov, je dôvod na veľkú oslavu. Pokiaľ nie, s oslavou pár dní počkajte, kým lekári pomôžu vášmu dieťatku s komplexnou adaptáciou.

Skóre nie je všetko

Dôležitá informácia pre rodičov, na ktorú sa často zabúda: z výsledkov Apgar skóre naozaj nevyčítate, či z vášho šampióna bude nositeľ Nobelovej ceny, či olympionik. Toto meranie rozhodne na to nemá slúžiť. Dlhodobo vlastne ani toto meranie nemá žiadny zmysel a dieťa, ktoré má bodovanie 10 – 10 – 10, nie je svojou telesnou konštitúciou uchránené pred bežnými detskými chorobami.

Deti, u ktorých sa predikuje nízke hodnotenie v prvej minúte, sú tie, ktoré prichádzajú na svet v rámci vysoko rizikového tehotenstva, cisárskym rezom, po komplikovanom, dlho trvajúcom pôrode. Nižší Apgar majú tiež deti nedonosené, ktoré majú nižší svalový tonus, ako ich dozretí vrstovníci.

Deti, ktoré sa rodia predčasne, však potrebujú dlhodobejšiu komplexnú starostlivosť, preto je u nich meranie uvedených hodnôt vždy mierne zavádzajúce a pôrodníci vedia, že nikdy nemôžu v siedmom mesiaci dosiahnuť rovnaké výsledky, ako je to u detí, ktoré prichádzajú na svet presne
v termíne pôrodu.

Faktom však je, že s tým, ako sa stále zvyšuje kvalita neonatologickej starostlivosti, sa z Apgar skóre stávajú len čísla, ktoré môžu mamičky zbytočne desiť. Keby sa objavili nejaké komplikácie, lekár vás bude informovať. Vy teda nestrážte, ako si vedie bábo, ale užívajte si, že je konečne na svete. Lekárom nechajte ich merania a vy si užívajte prvé chvíle plné lásky.

Rozšíreným problémom je, že niektorí pôrodníci vyhodnocujú prvé markery skôr, než po prvej minúte života dieťaťa. Majú tendenciu spísať prvú výsledovku čo najskôr potom, ako dieťatko opustí matkino lono, čo však pre celkový výsledok rozhodne nie je prínosom ani nijakou povzbudivou devízou.

Požiadajte preto, aby vám pôrodník ihneď potom, čo sa bábätko narodí, dal minútu, kedy si na brucho priložíte svoje dieťa a umožníte mu spamätať sa z obrovského výkonu, ktorý práve predviedlo. Ak vám to bude umožnené, uvidíte, že aj prvý výsledok bude lepší. Takže: minútku, prosím!