Aký je dôvod, že vám dieťa po narodení na chvíľku odoberú? Prečo prvé minúty nemôžete stráviť spoločne a v pokoji? Napríklad preto, že vášho šampióna treba odmerať a vyhodnotiť, ako si počína. Je však nevyhnutné bodovať jeho výkon v prvých minútach života?

Na prvé známky si vaše dieťa nemusí počkať až do prvej triedy. Naopak, prvé známky dostane v dobe, kedy vy vlastne netušíte, čo sa okolo vás deje. Prežívate poslednú dobu pôrodnú, cítite úľavu z toho, že pôrod dopadol dobre, a čakáte, až do rúk dostanete svoje vysnívané bábätko.

Teda, vo väčšine pôrodníc čakáte, v tých osvietenejších vám vašu životnú radosť priložia na hruď aspoň na chvíľu, niekoľko sekúnd po pôrode. Prečo je v tom na niektorých miestach taký problém? Lekári rozhodujú o tom, či sa budete maznať so svojím potomkom hneď, alebo o pár minút? A prečo treba dieťa premerať, odvážiť a vykonať ďalšie úkony hneď po jeho príchode na svet? Nebojte sa, aj v pôrodniciach, kde nie sú naklonení alternatívnym spôsobom vedenia pôrodu, chápu, že prvotný dotyk matky a dieťaťa by mal po pôrode prebehnúť čo najskôr.

Na druhej strane je fakt, že vám dieťatko na pár sekúnd odnesú, trebárs preto, že je dôležité odsať dieťaťu dýchacie cesty – a medzitým premerať a udeliť body podľa Apgarovej. Pôrodníci sa zhodujú v tom, že sú dôležitým markerom, ktorý môže predikovať úspešnú adaptáciu novorodenca v ďalšom období. Preto by ste mali vydržať, nechať si dieťatko skontrolovať, a potom sa ním kochať. Naozaj ide len o minúty – čoskoro sa svojho pokladu v náručí dočkáte.

O čo ide?

Apgar skóre pôrodníci kontrolujú od roku 1952. Lekárka, pôrodná asistentka Virginia Apgarová založila svojím výskumom nový neonatologický odbor. Dlhodobo skúmala prejavy novorodencov a nakoniec ich zahrnula do tabuľky, kde dieťa môže získať dva body za každý kontrolovaný telesný prejav.

Ľahko si zapamätáte, o aké ide, pokiaľ si ich mnemotechnicky priradíte k jednotlivým písmenám jej mena:

  • Adaptácia kože (farba pleti, tvary ciev)
  • Pulz (srdcová činnosť)
  • Grimasy (reakcie na podnety)
  • Aktivita svalov
  • Respirácia (dýchanie a jeho výkon)

Vyššie uvedených päť faktorov stanoví kondíciu dieťaťa a pre ďalších pediatrov či neonatológov, ktorí sa s dieťatkom dostanú do styku, majú dôležitú informatívnu a vypovedajúcu hodnotu aj o tom, ako prebehol pôrod, či počas neho došlo ku komplikáciám... Skóre sa meria v prvej minúte narodenia dieťaťa, po piatich a následne a naposledy po desiatich minútach, kedy sa dieťa narodilo. Lekári spočítajú, koľko bodov v troch časových obdobiach dieťa dosiahlo a, samozrejme, ideálne je, ak sa pýšite výsledkom 10 – 10 – 10. Nemusíte sa však báť, ak stratíte body pri farbe pokožky. Naopak, problém je, keď má dieťa problémy s dýchaním aj po desiatich minútach od narodenia. A ako sa dieťatko hodnotí?

Srdcový pulz: 2 body získa, ak má normálny pulz, nad 100 pulzov za minútu. Pokiaľ je pulz nižší, pomalší, má to váš šampión za jeden bod, ak pulz chýba, dostáva nula bodov.

Dýchanie: Keď plače a nadychuje sa normálne – 2 body, tiché a prerušované dýchanie – 1 bod, bez dýchania – 0 bodov.

Reflex dráždivosti: Ak pri stimulácii plače, reaguje na svetlo – 2 body, pokiaľ reaguje spomalene či až na výraznejšie podnety, potom 1 bod, bez reflexu – 0 bodov.

Aktivita svalov: Spontánne pohyby – 2 body, drobnejšia snaha o pohyb rukami, nohami – 1 bod, bez pohybu – 0.

Farba pokožky: Telová farba, ruky i nohy zružovené – 2 body, normálna farba, konce prstov fialkasté – 1 bod, sivá farba telíčka, fialovo-sivá a pod. – 0 bodov.