Význam bodovania

Lekári, ktorí robia hodnotenie, sa na svoj výkon musia plne sústrediť, pretože ide naozaj o veľa. Bábätká, ktoré získajú v prvom intervale 8 a viac bodov, sú vo veľmi dobrej popôrodnej kondícii a môžu ísť s mamičkou do izby šestonedelia – teda po dvoch hodinách, ktoré spoločne strávia na sále práve kvôli bezpečiu mamičky i bábätka.To však neznamená, že deti s nižším výsledkom sú choré alebo abnormálne. Lekári len majú vďaka výsledku, ktorý nie je celkom uspokojivý, v ruke dôkaz, že je potrebné venovať vášmu dieťatku a jeho adaptácii v živote väčšiu starostlivosť a pozornosť. Možno aj okamžitú starostlivosť, ktorá mu, pokiaľ sa však urobí ihneď a dôkladne, zaistí ďalší plnohodnotný život. Možno stačí len dieťaťu dodať dostatok kyslíka, pomôcť s prvým dýchaním, ale do niekoľkých hodín bude
v poriadku.

Po piatich minútach sa skóre prehodnocuje a starostlivo prepočítava. Pokiaľ bol prvý výsledok vášho dieťaťa nižší a nezlepšuje sa ani po piatich minútach, lekári sú vďaka tejto kontrole ubezpečení o tom, že treba prejsť k úkonom nutným na resuscitáciu. Lekárska starostlivosť musí byť kontinuálna, dieťa by sa malo starostlivo monitorovať – komplexne všetky jeho životné funkcie. Ani to však nemusí znamenať, že je s vaším potomkom čosi marginálne v neporiadku. Niektorým bábätkám skrátka trvá dlhšiu dobu, kým sa adaptujú na prostredie mimo lono, pre lekára je však dobré vidieť a môcť si overiť, v akom intervale dochádza k progresu a či vôbec.

Odborníci sa zhodujú, že aj bábätká, ktoré ťažko zbierali prvé body, si po niekoľkých minútach vedú celkom dobre. Celé meranie sa opakuje naposledy po desiatich minútach života dieťatka. Keď sa jeho výsledok vyšplhá na 8–10 bodov, je dôvod na veľkú oslavu. Pokiaľ nie, s oslavou pár dní počkajte, kým lekári pomôžu vášmu dieťatku s komplexnou adaptáciou.

Skóre nie je všetko

Dôležitá informácia pre rodičov, na ktorú sa často zabúda: z výsledkov Apgar skóre naozaj nevyčítate, či z vášho šampióna bude nositeľ Nobelovej ceny, či olympionik. Toto meranie rozhodne na to nemá slúžiť. Dlhodobo vlastne ani toto meranie nemá žiadny zmysel a dieťa, ktoré má bodovanie 10 – 10 – 10, nie je svojou telesnou konštitúciou uchránené pred bežnými detskými chorobami. Deti, u ktorých sa predikuje nízke hodnotenie v prvej minúte, sú tie, ktoré prichádzajú na svet v rámci vysoko rizikového tehotenstva, cisárskym rezom, po komplikovanom, dlho trvajúcom pôrode. Nižší Apgar majú tiež deti nedonosené, ktoré majú nižší svalový tonus, ako ich dozretí vrstovníci.

Deti, ktoré sa rodia predčasne, však potrebujú dlhodobejšiu komplexnú starostlivosť, preto je u nich meranie uvedených hodnôt vždy mierne zavádzajúce a pôrodníci vedia, že nikdy nemôžu v siedmom mesiaci dosiahnuť rovnaké výsledky, ako je to u detí, ktoré prichádzajú na svet presne v termíne pôrodu. Faktom však je, že s tým, ako sa stále zvyšuje kvalita neonatologickej starostlivosti, sa z Apgar skóre stávajú len čísla, ktoré môžu mamičky zbytočne desiť. Keby sa objavili nejaké komplikácie, lekár vás bude informovať. Vy teda nestrážte, ako si vedie bábo, ale užívajte si, že je konečne na svete. Lekárom nechajte ich merania a vy si užívajte prvé chvíle plné lásky.

Rozšíreným problémom je, že niektorí pôrodníci vyhodnocujú prvé markery skôr, než po prvej minúte života dieťaťa. Majú tendenciu spísať prvú výsledovku čo najskôr potom, ako dieťatko opustí matkino lono, čo však pre celkový výsledok rozhodne nie je prínosom ani nijakou povzbudivou devízou.

Požiadajte preto, aby vám pôrodník ihneď potom, čo sa bábätko narodí, dal minútu, kedy si na brucho priložíte svoje dieťa a umožníte mu spamätať sa z obrovského výkonu, ktorý práve predviedlo. Ak vám to bude umožnené, uvidíte, že aj prvý výsledok bude lepší. Takže: minútku, prosím!

Foto: Shutterstock