Nočné pomočovanie nie je žiadna banalita, nad ktorou by ste mali mávnuť rukou. Pre rodičov i pre dieťa je to problém, ktorý je potrebné začať včas riešiť. Toto by ste o ňom a jeho liečbe mali vedieť.

Kedy ide o problém?

Nočné pomočovanie alebo odborne enuréza je najmä u chlapcov pomerne dlho normálne, podľa MUDr. Alexandry Vidnerovej sa pomočujú i šesťroční chlapci. Či je dieťa choré alebo má „len“ nejaký problém vo svojej hlavičke, to by mal však rozhodnúť lekár. V piatich rokoch by dieťa už malo ísť na toaletu samo a zvládnuť všetky úkony s ňou spojené.

Kedy by sa teda malo prestať vaše dieťa pocikávať? Odpoveď nie je jednoznačná. Medzi deťmi sú totiž odchýlky a hoci sa asi pätina päťročných detí pomočuje, bagatelizovanie nie je namieste. Také pocikanie je pre dieťa ponižujúce a vyvoláva v ňom pocity zahanbenia. 

Ak sa to deje častejšie či pravidelne, v prvom rade vyhľadajte odborníka, ktorý dieťa vyšetrí a vylúči napríklad infekciu alebo iné organické príčiny. Príčinou enurézy môže byť zvýšená dráždivosť močového mechúra, nádory v malej panve či cukrovka. Preto je dôležité toto všetko vylúčiť, aby sa mohlo začať s vhodnou liečbou.

Hľadanie príčiny

Najčastejšou príčinou býva nezrelosť centrálnej nervovej sústavy a močového mechúra. Predovšetkým sa to prejavuje práve v nočných hodinách, keď akoby nefungovali spoje, ktorými mozog upozorní na to, že sa treba zobudiť a ísť na záchod. 

Pri pomočovaní majú význam i vplyvy psychické – pocikávanie môže signalizovať, že vnútorný svet nie je v pohode a dieťa nie je spokojné. A najavo to dá práve tým, že sa v noci pociká. A môže to byť skutočne čokoľvek, čo dieťa „rozhodí“ – hádka s manželom, problémy v práci, šikanovanie, zlá známka, ktorú vy beriete veľmi vážne a tým pádom i dieťa… jednoducho čokoľvek. Ak teda lekár vylúči organickú príčinu, hľadajte dôvod práve v psychike.