V období puberty, kedy sa postava celkovo mení, si po prvý raz môžeme všimnúť vznik strií čiže ružových trhliniek v koži, ktoré postupom času vyblednú. Pokiaľ nie ste jednou z mála vyvolených, ktorých sa to netýka, prejdite si pár našich múdrych rád, ako so striami aspoň čiastočne zatočiť.

Ako vznikajú strie? 

Strie spôsobuje napínanie kože. Teda napríklad vtedy, keď rýchlo priberieme, koža nie je schopná prispôsobiť sa väčšej veľkosti a reaguje na to popraskaním. Druhou príčinou sú náhle a výrazné hormonálne zmeny. Zvýšená hladina steroidných hormónov obmedzuje produkciu kolagénu a elastínu a dochádza tak k zníženiu pružnosti spojivového tkaniva. Najčastejšie si strie môžete všimnúť na bokoch, zadku, stehnách, ale i na bruchu a poprsí, a to hlavne v období tehotenstva.

Veľmi nespravodlivé je, že sa strie vyskytujú 2,5 x častejšie u žien než u mužov. Dĺžka sa môže pohybovať od jedného do niekoľkých centimetrov a šírka v rozhraní 1 – 10 milimetrov. Spočiatku vyzerajú ako červenkasté či fialkasté jazvičky, ktorým sa pre ich sfarbenie hovorí striae rubrae. Po čase zosvetlejú do ružovej až porcelánovo bielej farby a sú o trochu menej nápadné (neskoré strie: striae albae). 

Záleží na génoch

Aby sme vás ale zbytočne nestrašili, nie všetci majú pre strie predpoklady. Niektoré mamičky, ktoré majú dobré genetické základy, ich nemusia vôbec riešiť. Tehotenské strie (striae gravidarum) sa objavujú približne u 70 % tehotných žien. Napriek tomu, že strie sa v tehotenstve z lekárskeho hľadiska nehodnotia ako kožné komplikácie, ženám spôsobujú predovšetkým kozmetické a psychické ťažkosti. Lekári radia, aby si tehotné ženy strážili vyváženú zdravú stravu. V tehotenstve by žena nemala pribrať oveľa viac, ako je nadváha spojená s tehotenstvom, teda približne 1 – 1,5 kilogramu za mesiac. Každé kilo navyše kladie na kožu väčšie nároky a zvyšuje tak riziko vzniku strií.

Čo používať?

Skvele fungujú niektoré krémy a oleje, ktoré zabraňujú vzniku tehotenských strií a majú hojivé účinky na už vzniknuté strie. Odporučiť môžeme mandľový a arganový olej, ktoré sú vhodné pre citlivú pokožku a chránia ju pred vysúšaním. Arganový olej sa v Maroku využíva už po stáročia, keďže má pre pleť významné regeneračné a terapeutické schopnosti. Táto organická surovina sa do našich laboratórií dováža prostredníc- tvom takzvaného fair trade obchodu. Argan pestujú ženy združené do asociácie Targanine. Za pestovanie arganovníkov a zber a spracovávanie jeho plodov môžu tieto ženy ťažiť z lepšej socioekonomickej situácie a ochrany svojho prostredia i kultúry. Olej z pšeničných klíčkov je zase bohatý na vitamín E a spolu s výťažkom z arniky zlepšuje elasticitu spojivového tkaniva.

Tehotenské oleje používajte od začiatku tehotenstva až do tretieho mesiaca po pôrode. Odporúčame ich vtierať do vlhkej pokožky, olej sa tak rýchlejšie vstrebá. Nanášajte olej 2 x denne po dobu 6 mesiacov.