Preplače vaše bábätko celú noc, cez deň sa všelijako krúti, máva ručičkami a nedá sa nijako utíšiť? Pravdepodobne trpí tzv. trojmesačnou kolikou. Máte neustále označkované tričká od zvyškov mlieka? Aj to je úplne bežnou záležitosťou dojčiat a obvykle sa netreba znepokojovať.

Príčina

Trojmesačná alebo novorodenecká kolika postihuje až 30 % dojčiat. A napriek tomu, že sa hovorí, že trápi skôr nedojčené deti, nevyhýba sa ani tým dojčeným. U nich za to „môže“ mamičkin jedálny lístok, najmä častá konzumácia strukovín, karfiolu, cibule a pod. U bábätiek, ktoré kŕmite z fľaštičky, je príčinou bolestí bruška pre zmenu vzduch, ktorý pri pití nahltajú. Obvykle sa kolika objavuje medzi 3. a 12. týždňom.

„Dieťa väčšinou plače v rovnakú dennú dobu, často neskoro odpoludnia a večer, často grgá, v brušku počujete rôzne zvuky a škvŕkanie. Príčinou koliky je pravdepodobne napnutie čreva plynmi s následným ťahom za relatívne krátku a nervami bohato zásobenú pobrušnicu. Pravda, príčin bude asi oveľa viac, pretože prejavy sú obvykle viazané na jedlo. Začínajú sa už väčšinou v polovici kŕmenia a trvajú rôzne dlho ešte po ňom. Príčinou býva aj prejedanie, a to platí tiež u dojčených detí. Nesnažte sa teda v prípade, že dojčíte, dať bábätku za každú cenu čo najviac mlieka, len mu tým uškodíte,“ vysvetľuje detská lekárka Alexandra Vidnerová. 

Čo na koliku zaberá

Môžete skúsiť všetko možné, ale pravdepodobne pomôže jedine čas a vaša trpezlivosť. Skúsiť môžete osvedčené rady mamičiek, ktoré hovoria, že pomáha pohyb (noste dieťa v šatke, kolíšte ho, skáčte s ním na lopte), telesný kontakt (také jemné potľapkávanie po zadočku dosť pomáha), ku ktorému patrí celkom určite dojčenská masáž bruška, homeopatiká, prípadne kvapky z lekárne.

Možno ich nakvapkať aj na cumlík. Existuje ešte jedna pomôcka, ktorá síce vyzerá pomerne drasticky, ale zaberá: rektálna rúrka, ktorá funguje tak, že bábätku strčíte túto vec do zadočka, čím sa vetríky dostanú von. Pokiaľ už to použijete, potom skutočne len výnimočne, aby si dieťa nezvyklo.