Označkované tričká

V prvých  mesiacoch života dieťaťa je úplne bežné grckanie. Ide vo väčšine prípadov o normálny jav, za ktorý môže nezrelé tráviace ústrojenstvo bábätka. Odgrgnutie je rituál, ktorý sa veľmi často končí na matkinom pleci.

Sú deti, ktoré si bez problémov odgrgnú hneď po kŕmení, iným to trvá alebo si neodgrgnú vôbec. Tie sa potom budia a naloganý vzduch ich tlačí do bruška. „Pokiaľ ide o päť až desať mililitrov, môžete byť bez obáv. Keď budete všímavé, čoskoro vypozorujete, či je po jedle dieťa spokojné, alebo plačlivé a krúti sa,“ hovorí detská lekárka.

Odgrgnutie je základ

Ku grgckaniu dochádza tiež vtedy, keď dieťa leží dlho na chrbte. A niekedy stačí málo: zvýšiť polohu tak, aby hlavička a horná časť trupu boli vyššie než bruško a zadoček. Samozrejme potom najlepšou radou je, aby si dieťa dostatočne odgrglo. Po dojčení nechajte dieťa vo vzpriamenej polohe a manipulujte s ním pomaly. Bábätko tiež neprekrmujte a kŕmte ho pravidelne, ale skôr v menších a častejších dávkach. Ak je vaše dieťa po jedle veľmi nepokojné a často záchvatovito kašle, môže ísť o gastroezofageálny reflux. V takom prípade opakovane grcká a mierne aj vracia, zle cicia, je dráždivé a horšie spí, vyzerá, akoby malo nádchu.

„V prvých troch mesiacoch života sa reflux považuje za prirodzený, pokiaľ sa nepridajú žiadne iné ťažkosti ako odgrckávanie. Rastom bábätka sa obvykle všetko upraví. U dojčiat nie je väčšinou nutná liečba, len úprava hustoty mlieka, polohy a frekvencie kŕmenia,“ vysvetľuje odborníčka. Stravu možno zahustiť aj v prípade plne dojčeného dieťatka, existujú špeciálne prípravky, ktoré sa rozpustia vo vode či mlieku a podajú sa dieťaťu pred dojčením. V prípade, že nedojčíte, vyberajte také mlieka, ktoré sú označené symbolom AR čiže antirefluxné mlieko. Vždy sa však poraďte s pediatrom, ktorý určí, čo je príčinou grckania. 

Aké komplikácie hrozia v prípade gastroezofageálneho refluxu?

Tieto komplikácie vidíme predovšetkým u starších detí, nie u dojčiat. Príčina je vo stravovacích návykoch, nevhodnom jedálnom lístku, nepravidelnom jedle v zhone a hlavne v jedení vo večerných hodinách.

„Pri dlhších ťažkostiach môže dôjsť aj k poškodeniu sliznice pažeráka, eventuálne opakovaným problémom i po liečbe a diéte. Diéta, ktorá je veľmi prísna, môže byť celoživotná. U batoliat odstráňte trvalé „odpíjanie“ z fľaštičky. Príliš častý príjem tekutín nie je pri ochorení na gastroezofageálny reflux vhodný,“ radí na záver lekárka.

Foto: Shutterstock