Splodiť dieťa nie je v dnešnej dobe také jednoduché ako kedysi. Mnoho párov snaží o dieťatko dlhú dobu, no žiaľ často neúspešne. No zistilo sa, že mnoho z nich sa pri snahe splodiť potomka dopúšťa istých chýb, ktoré celý tento úspech ešte oddiaľujú. Ktoré sú tie najčastejšie a ako sa im vyhnúť?

Domnienka, že problém je v žene

Pri viacerých neúspešných pokusoch o počatie dieťatka sa problém začne automaticky pripisovať žene. To je však mýtus, pretože v súčasnosti je to s neplodnosťou mužov a žien na rovnako. Štatistiky ukazujú, že v 40 percentách je príčina neplodnosti u ženy, v 40 percentách u muža a v 20 percentách ide o nevysvetliteľné dôvody. Problém nemusí byť len na jednej strane. Ak sa páru nedarí splodiť bábätko viac ako rok, mali by odborníkov navštíviť obaja partneri.

Málo sexu

Ten je prirodzene potrebný na to, aby došlo k počatiu. Malo by ho preto byť dosť a rozhodne by ste sa nemali obmedzovať. Veriť v to, že ak pár dní počkáte, spermie budú “oddýchnuté” a vaša šanca otehotnieť sa zvýši, je naozaj nesprávne. Lepšie je dopriať si ho častejšie, čím sa šanca na tehotenstvo zvyšuje.

Príliš veľa sexu

Hovorí sa, že všetkého veľa škodí. A aj keď by sexu v snahe otehotnieť nemalo byť málo, na druhej strane by ho nemalo byť ani príliš veľa. Príliš častým sexom s cieľom splodiť dieťa sa akákoľvek jeho hodnota vytráca. Po čase ho dokonca môžete začať považovať, len za “prostriedok” na splodenie potomka, kvôli čomu ho môže jeden z partnerov začať odmietať. Skúste preto aj v tomto nájsť zlatú strednú cestu.

Zlé načasovanie ovulácie

Pre niektoré ženy môže byť ťažké poznať svoj menštruačný cyklus a odsledovať ovuláciu, no pre úspešné otehotnenie je to kľúčové. Aj keď k ovulácii dochádza zvyčajne v polovici cyklu, nemusí to byť pravidlo. Dĺžka cyklu sa líši u každej ženy a preto ak chcete otehotnieť, nemali by ste pohlavný styk obmedzovať len na vypočítaný deň. Je dosť možné, že k ovulácii dôjde v iný deň a vy tak stratíte šancu otehotnieť. Aj v tomto prípade platí, že sa vo frekvencii pohlavného styku neobmedzujte a možno práve vďaka tomu sa to podarí.