Ženy počas tehotenstva dokáže pekne potrápiť tvrdnutie brucha, ktoré sa v častejších intervaloch objavuje od 34. týždňa tehotenstva. Vtedy sa maternica začína pripravovať na pôrod - skúša si totiž sťahy a brucho pri tom úplne stvrdne.

Príčina tvrdnutia brucha

Tvrdnutie brucha v tehotenstve býva zapríčinené bežnou maternicovou činnosťou. Maternica, čo je dutý orgán zložený z hladkej svaloviny a uzavretý čapíkom, sa totiž krátko po otehotnení začína výrazne meniť - rastie, a tým spôsobuje potrebné zvýšenie prekrvenia malej panvy a napínanie závesného aparátu, hlavne oblých väzov. Zvlášť prvorodičky alebo štíhle ženy môžu počas tehotenstva pociťovať ojedinelú bolesť v podbrušku, ktorá sa môže postupne posúvať smerom k pupku. Vo väčšine prípadov je "vinníkom" práve napínanie závesného aparátu zväčšujúcou sa maternicou.

Nie je bolestivé, skôr nepríjemné

Maternica vykazuje činnosť po celú dobu tehotenstva, preto by mala tehuľka počítať s tým, že jej bude brucho tvrdnúť. Tvrdnutie brucha väčšinou nebýva bolestivé, skôr je nepríjemné. Objavuje sa spravidla pri namáhavej činnosti, napríklad pri upratovaní. Keď je tehuľka v pokoji, brucho by jej však tvrdnúť nemalo.

Pozor na frekvencie tvrdnutia

Tehotná žena by mala o tom, že jej niekoľkokrát za deň tvrdne brucho, určite informovať svojho ošetrujúceho lekára. Do 34. týždňa tehotenstva by počet tvrdnutie brucha nemal presiahnuť číslo 15, po 34. týždni gravidity potom číslo 20 až 30. Ak je tvrdnutie brucha častejšie, môže to znamenať aj predčasný pôrod. Základným pravidlom samozrejme je, že ak tehuľka počas tvrdnutia brucha pociťuje aj bolesti v krížoch alebo v podbruší, bolo by na mieste, aby čo najskôr zašla za svojím lekárom.