Slnečné mrazivé decembrové rána sú predstavou ideálneho začiatku dňa. Ak však podceníte oblečenie, nízka teplota a studený vietor si čoskoro vyberie svoju daň – zapálené priedušky. Skúste pri boji s touto nepríjemnosťou siahnuť po bylinkách.

Zápal priedušiek – bronchitída

Ak vstávate s rannými bolesťami na hrudníku, vytrvalým kašľom alebo už dokonca vykašliavate či máte horúčku, s najväčšiu pravdepodobnosťou čelíte zápalu priedušiek. S touto diagnózou si určite pár dní poležíte, nepríjemný kašeľ ustupuje po piatich až desiatich dňoch. Doprajte si oddych, spánok, vitamíny, dostatok tekutín a riaďte sa pokynmi lekára. Súčasťou podpornej liečby by určite mali byť aj bylinky.

Je to doslova to najmenej, čo pre svoj vysilený organizmu môžete urobiť.  Bylinky pomáhajú ľuďom už stáročia, babky bylinkárky s nimi v minulosti liečili každý  zdravotný problém, keďže dostupnosť liekov bola takmer nulová. Jednoducho povedané, bylinky sú trend, ktorý nikdy nevymizne z našich kuchýň aj domácich lekárničiek.

V rámci leta sú v podstate všadeprítomné, ľudia si ich pestujú doma v kvetináčoch, záhradkách alebo ich zbierajú priamo na rozkvitnutých lúkach. Výhodou a zároveň dobrou správou je, že dnes sú bylinky voľne dostupné aj supermarketoch, najmä v podobe čajov.

Klasiku nahraďte funkčným čajom

Ak vás už bolesť priedušiek zaskočila, zabudnite na klasické čaje. Tie sú určené na bežnú konzumáciu no nie na pomoc pri zapálených priedušiek. To, čo hľadáte je skutočná sila byliniek a ich správna kombinácia, ktorú namiešali odborníci.

V bežných obchodoch totiž nájdete tzv. funkčné čaje. Pojem „funkčný“ vlastne znamená, že kombinácia byliniek na daný problém je miešaná odborníkmi a obsahuje niekoľkonásobne viac byliniek ako čaj klasický.