Možno sa čudujete, čo sa už len my dospelí môžete naučiť od malých detí bez starostí a problémov, no pravdupovediac je toho mnoho. Skúste spolu s vašimi deťmi znovu preniknúť do ich detského sveta a všímajte si aj tie najjednoduchšie veci. Čo všetko sa od detí môžete naučiť? Možno budete prekvapení.

Užívajú si každú chvíľu

Asi najbežnejšou črtou všetkých detí je bezstarostnosť. Na rozdiel od dospelých deti nemyslia na to, čo musia nakúpiť, uvariť alebo zariadiť. Jednoducho žijú pre prítomnú chvíľu. A presne to je niečo, čo by sme sa od nich mali naučiť. Netvrdíme, že je teraz potrebné všetky povinnosti hodiť za hlavu, to rozhodne nie. Ako dospelí ich musíme plniť, no na druhej strane je vhodné si každý kúsok voľného času vychutnávať plnými dúškami tak, ako to robia naše deti.

Robia veci na maximum

Možno ste si všimli, že keď sa dieťa do niečoho zahĺbi, venuje tomu svoju stopercentnú pozornosť aj čas. Či je to kreslenie alebo hra, vtedy je vo svojom vlastnom svete a nevníma nič, čo sa deje naokolo. Aj to je jednou z vecí, ktorou sú deti o krok pred nami dospelými. My sme zvyknutí robiť takmer sto vecí naraz, no dôsledkom toho je ešte väčší chaos, stres a kopa nedokončených úloh. Mali by ste sa preto naučiť venovať svoju stopercentnú pozornosť a čas jednej veci po druhej, presne tak, ako tí najmenší.

Úprimnosť a čestnosť

Hovorí sa, že len deti vždy hovoria pravdu. V skutočnosti sa to však nehovorí len tak pre nič za nič, pretože ono to tak aj je. Malé deti ešte nevedia čo sú to klamstvá a preto je pre nich prirodzené staré známe “čo na srdci, to na jazyku”. A nie je to na škodu. Hoci dospeláci už vedia zvážiť, kedy je úprimnosti už priveľa a môže iného človeka aj zraniť, no je dôležité aspoň malý kúsok z nej zachovať. Vo väčšine prípadov totiž úprimné citlivé výpovede vedú k riešeniu a uvoľneniu situácie.

Odpúšťanie

Deti dokážu až expresne rýchlo a veľmi veľa vecí odpúšťať. Je jedno, či dospelým alebo aj svojim rovesníkom. Práve to je to magické. Namiesto toho, aby sa pozastavovali nad celou situáciou, na ňu jednoducho zabudnú a všetko ide ďalej. Vedia toho veľa prepáčiť a nepozastavujú sa nad minulosťou. My dospelí to však robievame. A preto je aj odpúšťanie ďalšou z vecí, ktorú by sme sa od našich ratolestí mali naučiť.

Smiech