Udržateľnosť je beh na dlhé trate. Čo vlastne pojem „udržateľná móda“ znamená? Je to spôsob, ako prinášať kvalitu s čo najnižším dopadom na ekológiu. Udržateľnosť je trendom aj v oblečení pre deti. Pritom za kvalitu vôbec nemusíte platiť prehnané ceny. 

Naša budúcnosť patrí deťom a preto sa počíta každý krok, vedúci k udržaniu životného prostredia tak, aby slúžilo aj ďalším generáciám. V textilnom priemysle definuje udržateľnosť nielen spôsob výroby tkanín a oblečenia ako takého, ale aj spôsob pestovania rastlín. 

Biobavlna

Prispieva významnou mierou k udržateľnosti. Pri pestovaní biobavlny sa používajú výlučne prírodné prostriedky, teda žiadne pesticídy ani chemické hnojivá. Tieto opatrenia vedú k zachovaniu úrodnosti pôdy, úspore vody, ochrane životného prostredia aj zdravia ľudí, vstupujúcich do procesu pestovania bavlny v ekologickej produkcii. Ak chcete vedieť, koľko vaní plných vody sa ročne ušetrí pestovaním biobavlny, dozviete sa to tu.

Ako zistíte, že oblečenie je z biobavlny? 

Tretím najväčším predajcom výrobkov z biobavlny je Tchibo. Až 86 % bavlny, použitej na výrobu textílií, ktoré kúpite v tomto obchode, pochádza z ekologickej produkcie. Označenie "OCS 100" je zárukou toho, že výrobok obsahuje minimálne 95 % biobavlny; označenie "OCS Blended" garantuje obsah biobavlny vyšší než 50 %.

Certifikát GOTS 

Pokiaľ je výrobok certifikovaný podľa Global Organic Textile Standard, môžete si byť istí, že sa v celom výrobnom reťazci sa nepoužívajú nebezpečné chemikálie a kritické zložky a navyše sa dbá aj na dodržiavanie sociálnych kritérií. Certifikát GOTS je teda možné chápať ako akúsi nadstavbu k označeniu bio. 

Drobnosť, ktorú môžete spraviť vy

Už malou zmenou dosiahnete veľký výsledok. Napríklad stačí vymeniť jednorazové vlhčené obrúsky za dezinfekčný prostriedok a obyčajný uteráčik na ruky. Ak idete von s deťmi, pribaľte si aj vlhký uterák – nevytvoríte žiaden odpad a ruky deťom utriete vždy, keď bude treba. Myslite aj na to, že vlhčené obrúsky sú plast, ktorý sa v prírode tak skoro nerozloží. Pozrite si detskú módu, ktorá chráni prírodu, na stránkach www.tchibo.sk

 

Zdroj a foto: PR článok