Poznáte, kedy presne sa u vás rozbehol pôrod? Nebojte sa, ani mamičky, ktoré už majú tento zážitok za sebou, nie sú schopné presne určiť, kedy sa to celé začína. Ale návod existuje... Spísali sme pre vás päť signálov, po ktorých objavení by ste mali ísť ihneď do pôrodnice.

Prečo sa stane, že si myslíte, že je čas vyraziť do pôrodnice, a tam vám s úsmevom vysvetlia, že máte prísť zajtra, pretože váš čas rozhodne ešte nenastal? Aby ste mali jasno, sledujte päť kľúčových signálov, a keby sa vám čokoľvek nezdalo, rozhodne vyrazte do pôrodnice. Lepšie trikrát zbytočne, ako to nakoniec nestihnúť.

Praskla vám plodová voda

Čo keď vám voda praskne na schodoch, vo výťahu, v obchode? Nebojte sa, táto scéna sa hodí do scenárov filmov, v skutočnom živote má asi len 8 % žien tento príznak blížiaceho sa pôrodu ešte predtým, než dôjde na kontrakcie. V každom prípade, pokiaľ dôjde k odchodu plodovej vody, nechajte sa vyšetriť v pôrodnici.

Máte silné kontrakcie

V posledných týždňoch pred pôrodom ste sa možno stretli alebo stretnete s poslíčkami. Takzvané Braxtonove-Hicksove kontrakcie trvajú asi pol hodiny, potom ustanú a sú nepravidelné. Pokiaľ máte bolesti už dlhší čas ako vyššie uvedenú polhodinu, začnite si merať, ako často nastupujú. Keď je to v rovnakom či mierne sa skracujúcom intervale a ten je zhruba 8 minút, na nič nečakajte.