Nepríjemná hnačka

Počas ranej fázy pôrodu začína vaše telo produkovať prostaglandíny, ktoré spôsobujú rozbeh kontrakcií a vyberte sa do pôrodnice. Vy totiž rodíte. a uvoľnenie čapíka maternice. Práve ony však môžu spôsobiť aj nepríjemnú a intenzívnu hnačku. Telo si tak uvoľňuje dutinu brušnú v panvovej oblasti, vďaka hnačke sa začnete rýchlejšie otvárať. Keď ju nemáte, čaká vás v nemocnici klystír.

Bolí vás chrbát

Tak ako veľká väčšina tehotných žien ste v období gravidity trpeli alebo stále ešte trpíte bolesťou chrbta. Pokiaľ je bolesť veľmi silná, môže signalizovať, že vás čaká „pôrod cez chrbát“, ktorý potrápi vždy jednu zo štyroch žien. O čo ide? O to, že väčšina detí sa rodí pôrodnými cestami, v prípade pôrodu cez chrbát sú tieto cesty umiestnené k matkinmu opornému systému – chrbtu. Lebka dieťaťa sa tak počas pôrodu tlačí k chrbtici, čo je bolestivé.

Objavil sa silný výtok

Počas celého tehotenstva je čapík maternice uzavretý hlienovou zátkou. Je to prirodzený spôsob ochrany vášho dieťaťa pred infekciou. V priebehu prvej doby pôrodnej sa maternicový čapík zmäkčuje a rozvoľňuje, hlienová zátka je vypudená a vyzerá ako riedka hmota. Obsahuje aj drobné stopy krvi, pretože ako sa čapík otvára, môže dôjsť k poškodeniu štruktúry.

Foto: Shutterstock