V poslednom mesiaci tehotenstva sa nebudete môcť dočkať chvíle, kedy sa dieťatko konečne narodí. Celkom je možné, že sa vám k nedočkavosti pripletie i pocit strachu z toho, aby ste ten začínajúci pôrod poznali. Ale nebojte sa, vaše telo vyšle tieto jasné signály!

Syndróm hniezdenia

Ide v podstate o reakciu vyvolanú hormónmi (estradiolom, progesterónom a prolaktínom) v kombinácii s geneticky naprogramovaným správaním, ktorá má úlohu pripraviť nastávajúcich rodičov na príchod potomka a zaistiť mu bezpečné a pokojné miesto na život. V praxi ide o nutkanie zdržiavať sa skôr doma, rekonštruovať či aspoň upratať byt a presúvať nábytok. Syndróm hniezdenia ste zažili už v 30. týždni tehotenstvam avšak ten sa s o niečo väčšou razanciou vráti ešte raz, a to niekoľko dní pred pôrodom. Až vás teda príroda donúti už po päťdesiaty raz upratať skrinku s novorodeneckým oblečením a ďalšou výbavičkou, buďte si istá, že vám oznamuje „okamžitý príchod mláďaťa“. 

Poklesnuté bruško

Spoľahlivým ukazovateľom blížiaceho sa pôrodu je tzv. spadnuté bruško. Bábätko sa posúva stále nižšie k pôrodným cestám a pripravuje sa na svoj veľkolepý príchod na svet. U niektorých žien dochádza k poklesu bruška už dva týždne pred pôrodom, u iných až v niekoľkých posledných dňoch. Že vám bruško kleslo a bábätko vám dáva výpoveď zo svojho deväťmesačného podnájmu, poznáte tak, že sa vám prsníky už nebudú tlačiť na vrchnú časť bruška a ešte o niečo častejšie budete musieť chodiť na toaletu. 

Častejší poslíčkovia

Prípravné sťahy alebo poslíčkovia, ktoré sa prejavujú tvrdnutím maternice (a pocitom „kamenného bruška“), vás pravdepodobne občasne navštevovali už od dvadsiateho týždňa tehotenstva. Na jeho konci sa však poslíčkovia objavujú oveľa častejšie a intenzívnejšie, často ich sprevádza i mierna bolesť a neistota, či „už to nie je tu“. Len čo budete mať za sebou niekoľko týchto epizód, ktoré vás zneistia, znamená to, že pôrod už je naozaj blízko.