Vyčistili si vaše deti čižmičky? Ak áno, čaká ich odmena. Dnes je totiž sviatok svätého Mikuláša, ktorý tradične obdarúva práve najmenších. Viete však, prečo? Poďte sa spolu so svojimi drobcami pozrieť na to, prečo je Mikuláš u detí taký obľúbený a odkiaľ vlastne pochádza.

Deň svätého Mikuláša pripadá tradične na 6. decembra a dalo by sa povedať, že je akousi predzvesťou Vianoc. Do každej detskej čižmičky vloží sladkosti a dobroty, ktoré rozžiaria každé detské očká. Príchod svätého Mikuláša je pre deti spojený s veľkou nedočkavosťou, radosťou, ale možno aj štipkou strachu. To je azda preto, že Mikuláš obdarúva len poslušné deti a tie menej poslušné sa môžu o svoje dary v čižmičke obávať.

Mikuláš deti nestraší

Čaro Mikuláša však treba zachovať u všetkých detí a aj u tých, ktoré sú viac či menej neposlušné. Hoci Mikuláša pri rozdávaní darčekov sprevádzajú jeho dvaja pomocníci - Anjel a Čert. Dieťa by ste nimi však nemali strašiť. Môže to mať na neho veľmi negatívny psychologický vplyv.

Sviatok sv. Mikuláša spĺňa kritérium len vtedy, pokiaľ dieťa nie je danou skutočnosťou zastrašované. Hrozby a vyhrážky sú veľmi nesprávnym a traumatizujúcim výchovným prostriedkom, “ upozorňujú psychológovia.

Odkiaľ pochádza svätý Mikuláš?

V predvečer sviatku sv. Mikuláša si deti s iskierkou v očiach ukladajú vyčistené čižmičky do oblokov a s napätím čakajú na to, čo sa stane. Kto bol naozaj svätý Mikuláš a prečo je tento sviatok práve 6. decembra?

Sviatok svätého Mikuláša pochádza prvotne z kresťanskej tradície. Kedysi totiž Mikuláš predstavoval skutočného biskupa, ktorý nezištne pomáhal ľuďom. Obdarúvaval všetkých, no najmä tých chudobnejších. Obzvlášť mal však rád deti. Sv. Mikuláš bol láskavý a k deťom pristupoval k nim s obrovskou dávkou citlivosti. Deti darčekmi takisto motivoval k ich k lepšiemu správaniu.