Čím viac máme technických vymožeností na ochranu svojich detí, tým viac sa o ne v súčasnom svete bojíme. Prehnanou úzkosťou ale môžeme deťom škodiť. Ako s ňou bojovať?

Na jednej strane dnes môžeme svojim deťom kúpiť náramok, ktorý nás bude prostredníctvom mobilu informovať o ich pobyte, dokonca im môžeme pod kožu nechať vsadiť implantát pre prípad únosu, na druhej strane väčšina rodičov pociťuje o svoje deti obrovský strach, oveľa väčší, než aký zažívali naši rodičia a prarodičia.

Báť sa o svojich potomkov budeme od ich narodenia až do svojej smrti, napriek tomu by sme sa mali pokúsiť svoje strachy ovládnuť natoľko, aby sme ich neprenášali na svoje deti a nevychovávali z nich ustrašené uzlíčky nervov.

Bojím sa, aby sa nebál

Médiá nám naozaj servírujú každodennú porciu hrôz a človek by sa mohol zo všetkých tých katastrof zblázniť. Čo s tým? Psychologička Milena Nováková odporúča nadhľad a odstup: „Je dobré si uvedomiť, že v médiách sa dozvedáme väčšinou skôr o negatívnych udalostiach. To, že niekde dieťa vyliezlo na strom a nič sa nestalo, nám v správach asi nebudú rozprávať. Áno, riziká sú a je dobré svoje dieťa chrániť, ale so zdravou mierou, s nadhľadom, ktorý dovolí nevidieť vraha za každým rohom. 

Nechajte ich žiť

Poskytnúť dieťaťu dostatok voľnosti je vysoko dôležité pre jeho rozvoj, fyzický aj psychický. „Dieťa potrebuje žiť, prejavovať sa, šantiť a získavať nové skúsenosti, z ktorých sa môže učiť. Je dôležité, aby na to malo bezpečný priestor, v ktorom môže všetko objavovať. Malo by si do života odniesť dôveru v svet a pocit, že mu ponúka viac možností než rizík. Tak či tak ho donekonečna neuchránite a prílišné obavy môžu viesť k tomu, že bude mať v dospievaní potrebu vrhnúť sa do naozaj nebezpečných vecí,“ radí psychologička.