Kuchyňa je pre deti veľmi fascinujúce miesto. Varenie s deťmi je síce zábava, ale rozhodne to chce zachovať dobrú náladu a mať trpezlivosť a pochopenie pre menší (väčší) neporiadok. Často je po polhodinke varenia kuchyňa taká zababraná, že sa následne upratuje pol dňa, a dieťa je rozhodne potrebné minimálne prezliecť, ak nie rovno vykúpať. Máme pre vás hneď niekoľko tipov, ako si doslova užiť čas strávený s deťmi v kuchyni bez stresu.

Ochutnávajte novoty

Spoločné varenie má veľkú výhodu: nenásilnou formou totiž deti ochutnávajú a poznávajú nové jedlá. Máloktoré dieťa odolá prirodzenej túžbe ochutnať to, čo pripravuje, krája, čo uvarilo. Väčšinou tak do svojich ratolestí dostanete potraviny, ktoré v bežnej prevádzke rezolútne odmietajú. Vďaka tomu si upravujú svoj vzťah k jedlu a k stravovaniu všeobecne.

Vyberte ten správny čas

Ak sa rozhodnete prizvať deti na pomoc do kuchyne, nerobte to pri určitom časo- vom tlaku alebo keď práve nemáte náladu na trochu neporiadku a hluku. Spoločné varenie si naplánujte napríklad na víkend.

Rozdeľte úlohy

Pri varení s deťmi platí, že je lepšie, keď si dopredu naplánujete, čo budete variť, čo nakúpite a ako rozdelíte povinnosti v kuchyni. S mladšími deťmi vyberte ako štartovací projekt radšej jednoduchší recept, maximálne s piatimi ingredienciami. Deti sa tak pri príprave nezačnú hneď tak nudiť. Pripravte deti i na to, že po varení nasleduje upratovanie kuchyne. Nie je to síce príliš zábavné, ale je to jednoducho súčasť celého procesu.