Pokožka malých detí je väčšinou bez pigmentových škvŕn či névov. Ak sa ale na pokožke predsa len nejaké znamienko objaví, je vhodné ho raz za čas nechať skontrolovať dermatológom.

Väčšina detí sa rodí s pokožkou bez pigmentových névov. V tom prípade nie je žiadne dermatologické sledovanie pokožky bábätka nutné. Ak sa však dieťa narodí s tzv. kongenitálnym névom, je všetko inak.

"Pre tento typ pigmentového névu je typické, že s ním deti prídu na svet, prípadne sa objaví počas prvých pár týždňov života. Kongenitálny névus je nápadne tmavý, často pokrytý chĺpkami a je rôznej veľkosti," opisuje dermatologička Monika Arenbergerová z Dermatovenerologickej kliniky Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady.

Prečo sa musí névus sledovať?

Kongenitálny névus je rizikovým faktorom rozvoja zhubného nádoru melanómu. Všeobecne platí, že čím väčšia znamienko je, tým väčšie riziko nesie, a tým je potrebné mu venovať vyššiu pozornosť. "Rizikový je každý névus, u ktorého je predpoklad, že v dospelosti bude väčší ako osemnásť milimetrov v priemere. Pričom platí, že sa znamienko zväčšuje primerane rastu dieťaťa," dodáva lekárka.

Hocikoho by možno napadlo, či by nebolo ľahšie, než znamienko neustále sledovať a strachovať sa, či sa z neho nestane zhubný nádor, ho už v detskom veku chirurgicky odstrániť. "Štatistiky ukazujú, že výskyt melanómu u detí je veľmi malý, takže sa odporúča znamienko starostlivo kontrolovať a odstrániť ho až v okamihu, keď sa prejavia nejaké známky nežiadúcej aktivity," opisuje dermatologička.