O tom, že by sme mali pravidelne dodržiavať pitný režim vieme asi všetci. V lete a pri stúpajúcich teplotách to platí dvojnásobne. No v prípade malých bábätiek toto odporúčanie nie je také jednoznačné. Práve naopak, pitie vody by pre nich mohlo byť nebezpečné! Ako je to možné?

Jediným zdrojom výživy malého bábätka by malo byť len a len materské mlieko. To obsahuje všetky zložky, ktoré sú pre zdravý rast a vývoj potrebné. Napriek tomu kolujú hypotézy o tom, že okrem materského mlieka by malo bábätko piť aj vodu, a to najmä v lete. Na takéto “názory” však radšej rýchlo zabudnite. Na jednej strane, prvotné zloženie materského mlieka dokáže nahradiť aj pitný režim a na strane druhej podávanie vody malým bábätkám je veľmi nebezpečné. Prečo?

Voda je pre bábätká nebezpečná

Mamičky, teraz by ste mali zbystriť pozornosť. Odborníci totiž varujú, že podávanie (aj čistej) vody bábätkám vo veku do 6 mesiacov by mohlo viesť k nebezpečnej intoxikácii alebo inak povedané, otrave vodou. Zdá sa vám to absurdné? Tak čítajte ďalej. „K intoxikácii dochádza vtedy, keď skonzumujete priveľa vody za krátky čas a hladina sodíka v krvi klesne, čím môže dôjsť k tragédii. Pokles sodíka v krvi vedie k preťaženiu obličiek. Takýto stav neraz končí opuchnutím mozgu, záchvatmi až smrťou.” uvádza pre portál Buzzfeed výživová poradkyňa Katie Zeratsky.

Kedy dávať dieťaťu vodu?

Po dovŕšení 6 mesiacov možno bábätku podávať malé dávky vody, avšak v skutočnosti sa deti bez vody celkom zaobídu približne až do prvého roka. „Všetky potrebné tekutiny bábätká získavajú z materského mlieka alebo jeho náhrady. Aj počas horúcich dní im stačí mlieko alebo náhrada,“ vysvetľuje Zeratsky.