Malé deti sú azda najzvedavejšie tvory na svete. Všetko sa snažia detailne preskúmať, ohmatať, ovoňať alebo ochutnať. Batoľa však vždy nedokáže odhadnúť všetky riziká s tým spojené a to napríklad to, že daný predmet môžu okrem iného vdýchnuť. Vašou úlohou je malého zvedavca ochrániť.

Komplikácia 

Aj keď by prípadná fazuľa v nose vášho malého istotne nevyklíčila, môže spôsobiť iné problémy. „Keď mala moja sestra 5 rokov, strčila si do nosa korálik z roztrhnutého náramku a nikomu o tom nepovedala. Po istom čase spadla a udrela sa do nosa, ktorý jej napuchol. Na ORL ju prezeral pekár, keď v tom z jej nosa vypadlo čosi červené. Bližšie skúmanie ukázalo, že je to gulička,“ spomína Petra, ktorá sa aj na základe tejto skúsenosti snaží na svoje deti dozerať čo najviac. 

Cudzie teleso v nose je pritom jedným z častých dôvodov, prečo sa rodičia spolu s deťmi ocitnú v ordinácií lekára. Časté je to najmä v predškolskom veku, podobne ako napríklad zasunutie malých predmetov do ucha. Dieťa si závažnosť tejto veci neuvedomuje a rodičom sa zvykne zveriť, až keď nastanú zdravotné komplikácie. 

Tie môžu byť rôzne a to bolesť, svrbenie ucha, ktoré však môže prerásť do nepríjemného zápalu alebo nádchy. Každopádne, treba vyhľadať lekára a požiadať o to, aby odstránil cudzie teleso. 

Pozor na jedlo

Tí najmenší môžu zle vdýchnuť aj potravu alebo grckanie. V tomto prípade vždy zachovajte chladnú hlavu a postupujte podľa zásad prvej pomoci. Podobným situáciám sa však dá predísť, ak budete dieťaťu podávať malé sústa. Počas jedla by malo mať dieťatko maximálny pokoj, aby sa ničím nerozptyľovalo a sústredilo len na príjem potravy. Obzvlášť pozor si treba dať na strukoviny a im podobné potraviny, ktoré by mohli vo vlhkom prostredí sliznice napučať.