Deti a my - Claim
1. september 2019
Vdýchnutý predmet môže ohroziť život vášho dieťatka

Malé deti sú azda najzvedavejšie tvory na svete. Všetko sa snažia detailne preskúmať, ohmatať, ovoňať alebo ochutnať. Batoľa však vždy nedokáže odhadnúť všetky riziká s tým spojené a to napríklad to, že daný predmet môžu okrem iného vdýchnuť. Vašou úlohou je malého zvedavca ochrániť.

Komplikácia 

Aj keď by prípadná fazuľa v nose vášho malého istotne nevyklíčila, môže spôsobiť iné problémy. „Keď mala moja sestra 5 rokov, strčila si do nosa korálik z roztrhnutého náramku a nikomu o tom nepovedala. Po istom čase spadla a udrela sa do nosa, ktorý jej napuchol. Na ORL ju prezeral pekár, keď v tom z jej nosa vypadlo čosi červené. Bližšie skúmanie ukázalo, že je to gulička,“ spomína Petra, ktorá sa aj na základe tejto skúsenosti snaží na svoje deti dozerať čo najviac. 

Cudzie teleso v nose je pritom jedným z častých dôvodov, prečo sa rodičia spolu s deťmi ocitnú v ordinácií lekára. Časté je to najmä v predškolskom veku, podobne ako napríklad zasunutie malých predmetov do ucha. Dieťa si závažnosť tejto veci neuvedomuje a rodičom sa zvykne zveriť, až keď nastanú zdravotné komplikácie. 

Tie môžu byť rôzne a to bolesť, svrbenie ucha, ktoré však môže prerásť do nepríjemného zápalu alebo nádchy. Každopádne, treba vyhľadať lekára a požiadať o to, aby odstránil cudzie teleso. 

Pozor na jedlo

Tí najmenší môžu zle vdýchnuť aj potravu alebo grckanie. V tomto prípade vždy zachovajte chladnú hlavu a postupujte podľa zásad prvej pomoci. Podobným situáciám sa však dá predísť, ak budete dieťaťu podávať malé sústa. Počas jedla by malo mať dieťatko maximálny pokoj, aby sa ničím nerozptyľovalo a sústredilo len na príjem potravy. Obzvlášť pozor si treba dať na strukoviny a im podobné potraviny, ktoré by mohli vo vlhkom prostredí sliznice napučať. 

Vdýchnutie 

Zastrčené teleso môže problémy spôsobiť až dodatočne, no vdýchnutý predmet predstavuje vážne riziko ba až okamžité ohrozenie života: “Adamko sa hral so stavebnicou, ja som si len odbehla k dverám ku poštárke. Naraz som začula čudné zvuky. Adamko sedel vedľa stavebnice avšak sipel, držal sa za krk a bol celý červený. Hneď som ho chytila a viackrát plesla medzi lopatkami. Dielik stavebnice sám vypadol von. Hračka potom putovala ihneď do koša a ja som sa triasla ešte celú cestu k lekárovi,“ spomína Lucia, ktorá sa zachovala duchaprítomne a tým zachránila svojmu dieťatku život. 

Možno teraz uvažujete nad tým, že zlikvidujete všetky nebezpečné predmety ako rôzne kolieska, skrutky, koráliky, gombíky a iné hračky. Nie to však v ľudských silách skryť všetky takéto veci, keďže malí prieskumníci sú poriadne vynaliezaví: „Náš Dávidko si raz do každej nosnej dierky strčil jednu zápalku. Dal ich tak hlboko, že som len kdesi v diaľke videla ich hlavičky. Ihneď sme ho vzali k doktorovi, ktorý ich vytiahol. Doteraz ich má dotyčný lekár vystavené v ordinácií medzi svojimi najlepšími úlovkami,“ rozpráva Barbora z Prahy.

Prevencia

Dieťa nemožno strážiť 24 hodín denne. Napriek tomu existuje prevencia, ktorá aspoň zníži riziko toho, aby sa také niečo prihodilo. Skúste napríklad vyberať pre svoje zlatíčko také hračky, ktoré neobsahujú malé čiastočky a drobné kúsky, ktoré by sa dali oddeliť a prehltnúť. 

Pri výbere plyšových hračiek si dajte pozor na očká, gombíky a korálky. Dôsledne dodržujte odporúčaný vek hračiek a stavebníc. Vonku si dajte pozor na piesok, drobné kamienky, malé bobule ako jarabiny a pod. Počas jedla ho strážte, aby sa nechystal ukryť hráčok, fazuľu, oriešok alebo iný dielik tuhej potraviny do nosa alebo uší.