“Prečo nemáš také dobré známky?”

Každé dieťa je iné. Hoci to vaše nevyniká práve v škole, môže byť dobré v športe alebo mať talent na hudobné umenie. Preto svoje dieťa nikdy neporovnávajte s inými a nevyhadzujte mu na oči to, aké je oproti niekomu “pozadu”. Porovnávanie so spolužiakom, či najlepšou kamarátkou mu nikdy nepridá na sebavedomí, práve naopak. Dieťa tým “lepším” bude závidieť a bude neustále frustrované z vlastnej nedostatočnosti.

„Nemám na teba čas“

Je jasné, že deti sú poriadnym “požieračom” energie a najmä pre mamičky je chvíľa pre seba naozajstným vykúpením. No hoci máte potrebu byť chvíľu sama a venovať sa iba sebe, dieťa neodbíjajte vetou typu: „Teraz ma nechaj” alebo „Nemám na teba čas“. “Ak sa im takýchto odpovedí bude dostávať častejšie, povedia si, že vlastne vôbec nemá zmysel sa vás niečo pýtať, a tak sa môže stať, že prestanú úplne komunikovať.“ hovorí Suzette Haden Elgin, Ph.D., zakladateľka Ozark Centra pre štúdiá jazyka v Huntsville, Arkansase.

„Ešte raz a potom uvidíš“

Výhražky sú niekedy poslednou kvapkou rodičovskej trpezlivosti a nanešťastie aj formou, ktorou vychovávame deti. No aj keby sme chceli, niekedy sa im nedokážeme vyhnúť. „Ešte raz a uvidíš ten výprask!“ Hrozba bitky je však neefektívnym spôsobom a dieťa iba prinúti pod nátlakom strachu urobiť niečo, čo od neho očakávate. Dosiahnete tým však len to, že sa z vás dieťa bude mať strach a začne sa vám vzdiaľovať.

Našli ste sa v týchto vetách aj vy? Ak áno, mali by ste sa zamyslieť a pre dobro vašich detí ich radšej vyškrtnúť zo slovníka. Takýmito spôsobmi totiž podsúvate deťom vlastnosti, ktoré vôbec nemajú, čo im minimálne psychicky môže ublížiť.

Foto: Shutterstock