Výskumníci z UT Southwestern Medical Center identifikovali dva proteíny v pľúcach plodu, ktoré sú zodpovedné za zahájenie pôrodného procesu. 

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, je v USA každý rok približne jedno z každých deviatich detí narodené predčasne (tzn. pred 37. týždňom). Predčasný pôrod môže u detí spôsobiť krvácanie do mozgu a dýchacie problémy, rovnako ako dlhodobé ochorenia, ako napríklad mozgová obrna, chronické ochorenie pľúc a problémy so zrakom.

Všetko riadi dieťa!


Predchádzajúce štúdie poukazovali na to, že signály určujúce začiatok pôrodu, vychádzajú z tela dieťatka. Aké molekulárne mechanizmy za nimi stoja, však ostávalo záhadou. Biochemici z UT Southwestern zistili, že dva proteíny – regulačné gény pre povrchovo aktívne pľúcne bunky, podporujú začiatok pôrodu. Surfaktant je látka, ktorá sa uvoľňuje z pľúc dieťatka tesne pred narodením a je potrebná pre normálne dýchanie mimo maternicu.

Kedy začínajú pôrodné kontrakcie?


„Náš výskum poskytuje presvedčivý dôkaz, že dieťa reguluje načasovanie narodenia, a že toto načasovanie sa uskutoční, keď tieto dva génové regulačné proteíny SRC 1 a SRC 2 zvýšia produkciu povrchovo aktívnych zložiek, povrchovo aktívneho proteínu A, a faktoru aktivujúceho krvné doštičky. Chemický výsledok je následne vylučovaný plodom do plodovej vody, čo vedie k následnej búrlivej odpovedi maternice matky, ktorá sa týmto okamihom začína sťahovať, čo žena pociťuje ako kontrakcie,“ hovorí Dr. Carole Mendelson, profesor biochémie a gynekológie na UT Southwestern.