Keď deti rastú, naučiť ich na nočník je často jedna z najťažších úloh, ktorú rodičia musia zvládnuť. Pritom je otázne, či ten cirkus okolo toho vôbec má zmysel.

Tí, ktorí dobre ovládajú anglický jazyk, môžu na internete nájsť množstvo „odbornej literatúry“ o tom, ako za tri dni naučiť svoje osemnásťmesačné dieťa na nočník. Rodičia, ktorí sa o túto tému zaujímajú, zaručené rady už dlhší čas môžu nájsť aj v slovenčine. Mnohé dokonca sľubujú, že ak rodičia postupujú podľa návodu, plienky do veku 13 – 14 mesiacov dieťaťa môžu zahodiť. Atraktívna ponuka, však? Mamičky, nebuďte lenivé, iba pár náročných dní plných napätia a stresu a okrem toho, že sa môžete rozlúčiť s pokakanými plienkami, ešte vám aj vaše okolie bude závidieť, aké ste šikovné a dôsledné.

O tom, že s pomocou týchto zaručených metód svoje dieťa nenaučíte na nočník prirodzeným spôsobom, ale sa dopracujete k nesprávne podmieneným reflexom, vám možno porozprávajú len tí rodičia, ktorí týmto zázračným radám už uverili, a ktorí ich vyskúšali.

Počkajte, kým príde čas!

Zázračné metódy sú zbytočné. Ak dieťa spolupracuje, možno ho donútite, aby občas úspešne použilo nočník, ale to množstvo stresu a kopa neúspechov, ktoré s tým súvisia, nie sú útechou za menej použitých plienok. Dnes si už väčšina skutočných odborníkov myslí, že zdravé deti okolo troch rokov sa tak či onak zaobídu bez plienok. A je to jedno, či ich na nočník učíme alebo nie. A vlastne to vôbec nie je jedno, lebo tie deti, ktoré s tým nestresujeme, sa k používaniu nočníka dopracujú za normálnych okolností a bez zbytočných frustrácií.