Tehotenstvo a rodičovstvo je pri dvojičkách o čosi výnimočnejšie a to po viacerých stránkach. A preto všetko, čo ste chceli vedieť o dvojčatách (a možno aj to, čo ste tak celkom vedieť nechceli) nájdete tu, na jednom mieste.

Tehotenstvo

Počítajte s tým, že s dvojčatami prakticky neexistuje takzvaný pohodový druhý trimester, obdobie, kedy nevoľnosti už pominuli a problémy spojené so záverom tehotenstva sú ešte v nedohľadne. Bruško vám začne rásť skôr a rýchlejšie, preto ho usilovne mastite. Kúpte si tehotenský trojuholníkovitý vankúšik a bruško si zvyknite podložiť. Čo sa rizík týka, pri takzvanom viacpočetnom tehotenstve dochádza častejšie ku komplikáciám typu preeklampsia, vysoký tlak či tehotenská cukrovka. Kontroly u gynekológa sú s dvojičkami o niečo častejšie, od 20. týždňa minimálne raz za mesiac, ale záleží na dohovore s lekárom.

Dvojičky dostanú hneď na začiatku „nálepku“: A je plod, ktorý je v maternici nižšie, toto bábätko sa teda narodí ako prvé (bude „prvorodené“), a B sa nachádza vyššie. Hovoriť slangovo „áčko“ a „béčko“ je bežné nielen medzi lekármi, ale i medzi tehotnými mamičkami, zvlášť pokiaľ sú deti rovnakého pohlavia a mená sú ešte neisté. Tehotenstvo s dvojčatami je nielen objektívne rizikové, ale aj subjektívne náročnejšie. Ste však bohato odmenená: jednak pohyby asi ucítite skôr než s jedným dieťatkom, jednak priebežne sledujete, ako súrodenci spolu „komunikujú“.

Pôrod a návrat domov

Každé druhé dvojičky sa rodia predčasne. Aj preto sa ako priemerná váha dvojčaťa uvádza len 2400 g. Jedným z dôvodov na predčasné ukončenie tehotenstva je oneskorenie vnútromaternicového rastu. Môže k nemu dôjsť v poslednom trimestri a týka sa jedného alebo oboch detí. Pri jednovaječných dvojčatách potom môže dôjsť aj k takzvanému transfúznemu syndrómu. Na vine je nerovnomerný prísun živín. Jedno z dvojčiat tak zásobuje krvou druhé a samo sa stáva málokrvným a podvyživeným. Mimochodom, dvojvaječné dvojčatá môžu byť rovnakého alebo rôzneho pohlavia a musí tu byť genetická dispozícia zo strany matky, hoci napríklad „reálne“ v rodine dvojčatá nemáte. Počet dvojčiat v otcovej rodine teda logicky nehrá rolu. Oproti tomu jednovaječné sa môžu narodiť komukoľvek, náhodne, a vždy sú rovnakého pohlavia. Sú oveľa vzácnejšie, len každé štvrté dvojčatá sú jednovaječné.