V bežnom živote vám o tom možno ani nenapadne premýšľať. Ak sa otecko dieťatku venuje, všetci sú spokojní. No zistilo sa, že to či má otec syna alebo dcéru je zásadné, pretože jednému z nich sa venuje o niečo viac. A potvrdili to aj odborníci.

Keď sa z muža stane otecko, zmení ho to. A dalo by sa povedať, že je v podstate jedno, či sa mu narodí syn alebo dcéra. Ak je dieťatko zdravé, je všetko v poriadku. No zistilo sa, že postupom času nastane rozdiel medzi časom, ktorý otecko venuje synovi a dcére. Ako to teda je? Komu sa venuje viac?

Syn vs. dcéra

Nedávna štúdia túto skutočnosť analyzovala a priniesla naozaj zaujímavé výsledky. Skúmala správanie rodičov, ktoré bolo ovplyvnené faktom, či boli otcami syna alebo dcéry. Štúdie sa zúčastnilo spolu 52 otcov synov alebo dcér a ich správanie sa hodnotilo po dobu jedného až dvoch rokov. Po tejto dobe prebehla diagnostika pomocou špeciálnej techniky MRI mozgov, pričom sa zistilo, že pohlavie dieťaťa má priamy vplyv na to, aký má k nemu otec vzťah.

A aký bol výsledok? Nuž ukázalo sa, že otcovia vo veľkej miere vnímajú viac potreby svojich dcér a takisto im venujú viac pozornosti. Pokiaľ je teda otecko o niečo milší či všímavejší k dcére, nemali by ste mu to vyčítať, ide totiž o podvedomé správanie. Ale prečo?

Jemná stránka otecka

Je to najmä preto, že dcéry berú oteckovia inak ako synov. Sú krehkejšie a jemnejšie a preto pri nich odkrývajú aj svoju jemnú stránku. Dievčatám často spievajú či viac sa im prispôsobujú. Pohľad na otecka s mašličkami na hlave na čajovom večierku svoje dćerky je predsa na nezaplatenie. Naopak, pri chlapcoch túto stránku zväčša neodkryjú a dávajú prednosť klasickým "chlapským" veciam, v ktorých chcú byť synovi vzorom.