Ak chcete prežiť naozaj pokojné Vianoce, možno bude, paradoxne, stačiť, keď to s prípravami a plánmi nebudete preháňať. Deťom totiž väčšinou stačí oveľa menej, ako si my dospelí myslíme.

Nad hromadou darčekov síce v prvej chvíli zajasajú, nakoniec im ale aj tak bude najdrahší váš čas. Bola by preto obrovská škoda redukovať Vianoce s deťmi len na honbu za dokonale vygruntovanou domácnosťou a materiálnym uspokojením všetkých členov rodiny.

Ako sa (ne)zrútiť

Tlak spoločnosti súvisiaci s Vianocami je skutočne obrovský a záleží na každom z nás, čo si necháme vnútiť a čo budeme jednoducho ignorovať. Niektoré z nás museli prejsť ozajstnou katarziou, aby si uvedomili, čo je skutočne dôležité.

Napríklad tridsaťosemročná Tereza: „Než som sa stala matkou, Vianoce ma nechávali celkom pokojnou. V puberte som ich dokonca neznášala, zdalo sa mi, že sa ľudia na sviatky akurát pretvarujú a hrajú sa na idylku, ktorá potom hneď zase zmizne. Lenže keď sa mi narodili deti, odrazu to bolo iné.

Chcela som, aby ich Vianoce boli dokonalé. Snažila som sa zohnať všetko, čo si priali nájsť pod stromčekom, dokonale upratovať a vyzdobiť byt, napiecť čo najviac druhov pečiva, prejsť s deťmi všetky vianočné výstavy... na štedrovečernú večeru som robila tri jedlá, pretože každý má rád niečo iné, stromček som zdobila na balkóne, aby som ho tajne doniesla do obývačky, až budú deti vo vani, k tomu som robila domácu zmrzlinu a punč.

Keď sme konečne zasadli k stolu, cítila som sa, ako by som celý deň vykladala uhlie,“ rozpráva Tereza. „A viete, ako to dopadlo? Ročný František zaspal v stoličke priamo pri stole bez toho, aby zjedol jedinú lyžičku zo zemiakovej kaše, ktorú som robila len kvôli nemu. Štvorročná Terezka celú večeru fňukala, že chce darčeky, a nezjedla ani hlt z lososa, ktorého si vyžiadala miesto kapra. A šesťročný Ondrej si priniesol z chladničky jogurt. Z hromady darčekov, ktoré staršie deti rozbalili, ich aj tak každého zaujal jeden, maximálne dva. Na domácu zmrzlinu ani punč nedošlo, zato som manželovi zaspala na pleci. To boli posledné Vianoce, kedy som sa takto hnala za vianočným snom,“ dodáva Tereza.

Čarovný advent

Mnoho z nás má najkrajšie spomienky na detstvo spojené nielen s Vianocami, ale tiež s adventom. Na rozdiel od rodi- čov, ktorí sa snažili všetko organizačne zaistiť, deti praktické starosti nemajú, a tak sa môžu sústrediť na podstatu tohto obdobia.

Advent je obdobie, kedy by sme sa v očakávaní niečoho krásneho mali všetci aspoň trochu upokojiť. Ako to v praxi dopadá, vieme, preto by sme to tento rok mohli skúsiť vziať za správny koniec. Tradičným symbolom adventu je adventný veniec, ktorý môžete s deťmi vyrobiť alebo kúpiť hotový korpus a nechať ho deti ozdobiť podľa vlastnej vôle.

Na svätú Barboru, teda 4. decembra, sa zase vyberte po pár čerešňových vetvičiek, možno vám na Štedrý deň skutočne vykvitnú. O deň neskôr si užite mikulášsku nádielku, nezabudnite na imelo a vaše deti určite nezabudnú na spoločné pečenie a zdobenie medovníčkov.

Milý Ježiško...

Pre deti je, samozrejme, Štedrý deň spojený predovšetkým s vianočnou nádielkou. Práve preto záleží na nás dospelých, aby sme ich pozornosť od materiálnej stránky pritiahli k tej duchovnej. Už pri písaní listu Ježiškovi tak môžeme s deťmi hovoriť o tom, komu to vlastne píšeme a prečo slávime Vianoce. Darčeky, ktoré kupovať nemôžete alebo nechcete, vyhovorte deťom už pri tejto príležitosti, predídete tým veľkému sklamaniu na Štedrý deň.

Prípadne deti pripravte na to, že Ježiško si z listu vyberie to, čo uzná za vhodné, ale určite nesplní všetko. V podobnom duchu sa vyplatí inštruovať aj prarodičov. Rozhodnite tiež, či celú nádielku dostanú deti na Štedrý večer doma, alebo pri následných návštevách u prarodičov. Je tu však ešte jedna zásadná otázka: Existuje Ježiško?