Ak chcete prežiť naozaj pokojné Vianoce, možno bude, paradoxne, stačiť, keď to s prípravami a plánmi nebudete preháňať. Deťom totiž väčšinou stačí oveľa menej, ako si my dospelí myslíme. Ako zariadiť, aby sme si sviatky v pokoji a pohode užili všetci?

Nad hromadou darčekov síce v prvej chvíli zajasajú, nakoniec im ale aj tak bude najdrahší váš čas. Bola by preto obrovská škoda redukovať Vianoce s deťmi len na honbu za dokonale vygruntovanou domácnosťou a materiálnym uspokojením všetkých členov rodiny.

Ako sa (ne)zrútiť

Tlak spoločnosti súvisiaci s Vianocami je skutočne obrovský a záleží na každom z nás, čo si necháme vnútiť a čo budeme jednoducho ignorovať. Niektoré z nás museli prejsť ozajstnou katarziou, aby si uvedomili, čo je skutočne dôležité. Ale koniec koncov, stojí to za to.

Čarovný advent

Mnoho z nás má najkrajšie spomienky na detstvo spojené nielen s Vianocami, ale tiež s adventom. Na rozdiel od rodičov, ktorí sa snažili všetko organizačne zaistiť, deti praktické starosti nemajú, a tak sa môžu sústrediť na podstatu tohto obdobia. Advent je obdobie, kedy by sme sa v očakávaní niečoho krásneho mali všetci aspoň trochu upokojiť. Ako to v praxi dopadá, vieme, preto by sme to tento rok mohli skúsiť vziať za správny koniec. Tradičným symbolom adventu je adventný veniec, ktorý môžete s deťmi vyrobiť alebo kúpiť hotový korpus a nechať ho deti ozdobiť podľa vlastnej vôle. Nezabudnite tiež na imelo a vaše deti určite nezabudnú na spoločné pečenie a zdobenie medovníčkov.

List Ježiškovi

Pre deti je, samozrejme, Štedrý deň spojený predovšetkým s vianočnou nádielkou. Práve preto záleží na nás dospelých, aby sme ich pozornosť od materiálnej stránky pritiahli k tej duchovnej. Už pri písaní listu Ježiškovi tak môžeme s deťmi hovoriť o tom, komu to vlastne píšeme a prečo slávime Vianoce. Darčeky, ktoré kupovať nemôžete alebo nechcete, vyhovorte deťom už pri tejto príležitosti, predídete tým veľkému sklamaniu na Štedrý deň.