Ste milovníkmi sviečok, ktoré dokážu rozvoniať celý váš byt? Nie všetky sú však priaznivé aj pre zdravie a najmä pre vašu malú ratolesť. Ako teda vybrať sviečku správne a zaobchádzať s ňou tak, aby ste neublížili sebe ani potomkovi?

Parafín a farebné sviečky

Každý rodič chce pre svoje dieťatko to najlepšie. Pre ochra­nu zdravia celej rodiny je rozumné zaujímať sa o zloženie sviečok, ktoré v domácnosti zapálite. Najlacnejší a najčastejšie použí­vaný materiál na výrobu sviečok, a súčasne zdraviu najškodlivejší je parafín. Je to ropný produkt, ktorého toxické látky sa nám usádzajú nielen na stenách nášho príbytku, ale aj na našich pľú­cach.

To všetko môže spôsobiť závažné respiračné ťažkosti, bolesti hrdla, hlavy, alergie, astmu, migrénu. Niektorí odborníci dokonca splo­diny škodlivých látok z horiaceho parafínu prirovnávajú k dieslo­vému motoru vo vašej obývačke. Tiež ak je sviečka samostatne stojaca bez nádobky, znamená to, že pri výrobe boli pravdepo­dobne použité chemické látky na nestekanie.

Škodlivé môžu byť aj farbené sviečky. Kvalitná sviečka je vyrobená z prírodných voskov, nie je farbená, neobsahu­je konzervačné látky a kúpite ju najmä v nádobe. Preto si zaobstarajte sviečku, ktorej vosky sú 100 % čisté prírodné extrakty bez karcinogénneho parafínu a toxickej chémie.

Zastrihávanie knôtu a správna aróma

Podstatné pre horenie sviečky bez dymenia je aj strihanie knôtu na dĺžku 5 - 6 mm. Vtedy na­siakne správnym množstvom oleja, horí len olej a nie samotná bavlna. Čím dlhšie sviečka totiž horí, tým dlhší je knôt, väčší pla­meň a šanca, že sviečka zadymí. Zastrihávaním knôtu a správnou starostlivosťou tak predĺžite jej horenie i životnosť. Pri krát­kom zapálení však knôt strihať neodporúčame, pretože menší plamienok nestihne roztopiť vosk po okraj sviečky a môže sa tvoriť tunel.

Nevhodné pre dieťa sú prí­liš výrazné arómy. Vyberajte vône jemné, bylinkové, ako napríklad biely a zelený čaj, med, tymián, materina dúška, medovka, levan­duľa. Naopak, vhodne zvolené zložky posilnia imunitu a majú pozitívny vplyv na zdravie. Do detskej izby a spálne odporú­čame napríklad sviečky s obsahom levandule.

Pri soplíku alebo respiračných ťažkostiach sú veľmi prospešné sviečky s esenciami z mäty a eukalyptu. Konkrétny výber vôní, samozrejme, závisí aj od vášho vkusu a preferencií. Po­nuka aróm v sviečkach je naozaj pestrá. Výber je preto len na vás.

 

Foto: Shutterstock