„Na výber sú v podstate dve: celková, teda klasická narkóza, alebo miestna, napríklad epidurálna. Snažíme sa preferovať miestnu anestéziu, epidurál, kde anestetiká pôsobia lokálne, rodička je pri vedomí a môže si prežiť pôrod svojho dieťaťa. Potom už sa určí termín operácie a čas príjmu na pôrodnú sálu, mamička je poučená pôrodnou asistentkou ohľadne príjmu a dostane aj písomné pokyny. Príjem je ráno v deň operácie. Večer pred operáciou si preto treba dať len ľahkú večeru a od polnoci piť maximálne 2 deci čistej neperlivej vody na hodinu“ dodáva odborníčka.

„So sebou treba brať len základné hygienické potreby, župan, prezuvky a doklady. Po príjme nasledujú ďalšie podrobné informácie o priebehu výkonu. Edukácia od pôrodných asistentiek prebieha v podstate stále. Po asi hodinovej príprave čaká spolu s partnerom na uloženie na operačný stôl. Pokiaľ sa cisársky rez vedie v epidurálnej anestézii, má obrovskú výhodu, že partner môže byť s mamičkou priamo na operačnej sále. Samozrejme, nie všetci otcovia sú schopní toto akceptovať. Ale nič to, ihneď po pôrode sú už pri novorodencovi, vyfotia si ho, popestujú a nadviažu prvý kontakt. To znamená tiež edukovať otca, aký bude priebeh, ako a kde sa preoblečie, kde bude na operačnej sále a kde s bábätkom, čo bude nasledovať po operácii,“ dodáva skúsená pôrodná asistentka.

Čo nasleduje po pôrode

„Po operácii mamičku prevezú na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde strávi 6 až 24 hodín, podľa aktuálneho stavu a času operácie. Na JIS sa monitorujú základné životné funkcie a tlmia sa bolesti. Po určenej dobe, väčšinou na druhý deň ráno, sa šestonedieľka sťahuje na štandardné oddelenie šestonedelia. Tu sa už začlení do štandardného chodu šestonedelia. Keď je mamička fit, dostane novorodenca ihneď do izby. Detské sestry tiež vysvetlia, aká je vhodná poloha pri dojčení po cisárskom reze. Mamičky navštevuje rehabilitačná pracovníčka i na oddelení šestonedelia,“ opisuje ďalej odborníčka.

„Po kontrole jazvy a vyšetrení vedúcim oddelenia odchádza na štvrtý až piaty deň domov. Záleží na pooperačnej adaptácii mamičky, ale aj popôrodnej adaptácii novorodenca. Ten musí začať piť, priberať ako dieťatko narodené pri spontánnom pôrode. Pri odchode sú mamičky detailne poučené, ako sa starať o jazvu (masírovanie, šetriť sa, nezdvíhať ťažké bremená, nekúpať sa vo vani alebo bazéne počas šestonedelia). Steh sa väčšinou sám vstrebe, takže sa už nemusí odstraňovať,“ hovorí expertka.

„Po cisárskom reze nie sú nejaké zvláštne pravidlá ohľadne návštevy gynekológa. Tak ako ostatné čerstvé mamičky si žena naplánuje bežnú kontrolu po skončení šestonedelia,“ dodáva na záver odborníčka. A my už len dodádame, že k zníženiu obáv iste prispeje dostatok informácií. Najlepšie je navštevovať predpôrodné kurzy, kde sa preberajú aj varianty pôrodu cisárskym rezom. Pôrodnice usporadúvajú tiež vlastné kurzy, kde sa mamičky môžu dozvedieť i špecifiká tej-ktorej pôrodnice. Potom aj, samozrejme, oficiálne webové stránky, kde bývajú informácie o režime oddelenia. Čím viac sa dozviete, tým skôr sa zbavíte obáv, veď väčšinou ide o vašu prvú hospitalizáciu.

Foto: Shutterstock