Každá desiata nastávajúca mamička sa na začiatku tretej tretiny tehotenstva dozvie, že má tehotenskú cukrovku. Je to vlastne dobrá správa - dôležité je, že problém bol odhalený a môže sa ihneď riešiť. Neliečená tehotenská cukrovka totiž znamená riziko ako pre dieťa, tak aj pre matku.

Ako sa diagnostikuje

“V rámci orálneho glukózového tolerančného testu (OGTT) gravidná žena vypije roztok glukózy a následne sa zo vzoriek krvi a moču zisťuje, ako sa s touto záťažou jej organizmus vyrovnáva a ako dokáže zvýšené množstvo cukru spracovať,” vysvetľuje diabetologička Dagmar Bartášková.

Zdravá žena má nalačno hladinu cukru do 5,1 mmol/l, v 60. minúte po vypití glukózového roztoku do 10,0 mmol/l a v 120. minúte do 8,5 mmol/l. Keď vás pozvú na test OGTT, počítajte s tým, že vám celá záležitosť zaberie viac než dve hodiny času, preto si vezmite niečo na čítanie alebo inú zábavu. Prídete ráno nalačno do laboratória, kde vám odoberú krv. Pokiaľ by glykémia nalačno bola nad 5,1 mmol/l, test sa robiť nebude a budete musieť prísť znovu ďalší deň. V prípade, že by glykémia bola opäť vyššia, máte tehotenskú cukrovku a ďalšie testovanie je zbytočné.

Ak na druhý deň budú hodnoty v poriadku, test prebehne a v pomerne krátkom čase, teda počas piatich až desiatich minút, vypijete asi štvrť litra sladkého nápoja (75 gramov glukózy rozpustenej vo vode alebo čaji). Ďalší odber vám urobia o jednu a o dve hodiny. Počas čakania by ste sa mali vyvarovať akejkoľvek fyzickej aktivity, ktorá by výsledky mohla skresliť a, samozrejme, nemôžete jesť.

Cukrovka nezmizne

Len čo sa vám raz tehotenská cukrovka diagnostikuje, nemá zmysel dožadovať sa opakovaného testu. Diabetes totiž do konca tehotenstva nezmizne, skôr sa vplyvom tehotenských hormónov môže zhoršovať. Bohužiaľ, samotné výsledky neposkytujú žiadnu informáciu o tom, či ide o miernu cukrovku, takže bude stačiť úprava stravy, alebo o závažnú a inzulínu sa nevyhnete.

Všetky ženy s tehotenskou cukrovkou musia začať navštevovať diabetológiu. Základným opatrením pri tehotenskej cukrovke je diabetická diéta a pravidelná primeraná pohybová aktivita. Diétu vám stanovia na diabetológii podľa vášho predtehotenského BMI, obvyklej fyzickej aktivity a doterajšieho váhového prírastku. Väčšinou stačí obmedziť sacharidy na 250 až 300 gramov denne.

Cieľom je optimálny váhový prírastok medzi 12 a 16 kilogramami, u obéznych žien do deviatich kilogramov za celé tehotenstvo. Počas fyziologickej gravidity sa odporúča stredne intenzívna fyzická aktivita, napríklad chôdza minimálne tridsať minút denne. Vyhnite sa cvičeniu na chrbte a cvikom alebo pohybu, ktoré by mohli viesť k nestabilite a pádu.