Ak by si mala vaša dcéra za manžela vziať niekoho s takým príšerným menom, pokojne sa môže na matrike dohodnúť, že naďalej bude používať svoje meno. Na druhej strane nemá cenu nabádať vás, aby ste vybrali pekné slovenské meno, s ktorým budete mať všetko vyriešené. Nebudete. Ak sa inšpirujete rebríčkami najobľúbenejších mien, môže sa stať, že až budete na svoju Máriu, Annu, Zuzanu alebo Katarínu volať na ihrisku, pribehne k vám hneď niekoľko dievčatiek. Rovnako obľúbení medzi chlapcami sú Ján, Jozef, Peter alebo Štefan. Naozaj chcete dať svojmu potomkovi meno, ktoré práve letí?

Posolstvo a osobitosť

Skúste si zalistovať webovými stránkami a inšpirujte sa kalendárom slovenských mien, ktorý obsahuje tiež ich význam. Na internete nájdete aj iné zoznamy krstných mien. Niektoré sú skôr na pobavenie, pri iných možno zistíte, že spoločne s vaším rodinným priezviskom znejú tak nejako ladne, výnimočne a osobito. Nezabúdajte totiž, že svojmu potomkovi spolu s menom dávate do vienka osobitosť, nadhľad a čiastočne i úspech v kariére.

Podľa odborníkov napríklad Anna nesie v sebe posolstvo a silu kráľovien, Mária skôr osud ženy milujúcej a obetujúcej sa pre rodinu a lásku. Meno Ján rinčí zbraňami a výhrami na bojovom poli, Filip pre zmenu víťazstvami na posteľovej scéne. Skúmajte preto nielen modernosť a súzvuk, ale i to, čo meno odovzdáva svojmu nositeľovi. Výkladu mien nemusíte veriť, ale úprimne si priznajte, neveríte ani horoskopom? Ani máličko? A vážne nechcete pre svoje dieťa to najlepšie?

Foto: Shutterstock