Ak existuje niečo, čím bude vaše dieťa oplývať hneď po narodení, potom je to sací reflex. Výber cumlíka sa preto stáva jedným z prvých dôležitých rozhodnutí. Záleží len na vás, čo mu dáte do pusinky - toto by ste však pred výberom mali vedieť.

Pokiaľ nedojčíte a prikrmujete, budete potrebovať dojčenskú fľašu. V podstate sa budete rozhodovať medzi dvoma variantmi – fľašou zo skla alebo plastu. V pôrodniciach sa väčšinou používajú ťažké sklenené fľaštičky, ktoré sa dobre umývajú a sterilizujú a mamičkám sa aj dobre držia. Plastové fľaše sú oproti tomu oveľa ľahšie a dnes sa už tiež dajú sterilizovať pri vysokých teplotách. Navyše sú nerozbitné. Kvalitnú sklenenú fľašu kúpite približne za 12 eur, plastovú asi o štvrtinu lacnejšie.

Na fľašu

Na fľašu je, samozrejme, potrebné nasadiť cumlík. Existujú modely, ktoré sa snažia bábätkám i rodičom uľahčiť trápenie s trojmesačnou kolikou. Pokiaľ teda vaše dieťatko trpí na vetríky, skúste niektoré so špeciálnym ventilom. Ten kontroluje prívod vzduchu a nahrádza prebytočný vzduch mliekom tak, aby dieťatko prehĺtalo len potravu. Môžete si vybrať aj cumlík, ktorého otvor tvorí dierka alebo štrbina, tá sa však odporúča skôr pre staršie bábätká zhruba od štyroch mesiacov. Niektoré majú nastaviteľnú rýchlosť prietoku – môžete nastaviť pomalý či stredný prietok na kŕmenie mliečnou či tekutou stravou, alebo rýchly prietok na hustejšie pokrmy, kaše či šťavy. Cumlíky na fľašu stoja približne od 2 eur.

Kaučuk alebo silikón?

Cumlíky sa vyrábajú v podstate z dvoch materiálov – prírodného alebo umelého, teda kaučuku alebo silikónu. Kvalitné sú oba druhy. Výrobcovia sa snažia čo najviac napodobniť proces cicania pri dojčení. A ohľad sa berie aj na budúce postavenie chrupu bábätiek. Fyziologické cumlíky majú široký tvar, podobne ako prsná bradavka, aby malým perám ponúkali čo najväčšiu oporu. Vrúbkovanie profilu potom zvyšuje pružnosť gumy a simuluje predlžovanie bradavky pri cicaní.

Odborníci odporúčajú skôr kaučuk ako silikón, pretože kaučuk je prírodný materiál schopný prispôsobiť sa profilu detských úst. Vďaka pružnej štruktúre sa môže natiahnuť a znova zmrštiť do pôvodného tvaru, je aj odolnejší voči prehryznutiu a rýchlo prenáša teplo, čo je pre dieťa pri „cumľaní“ dôležité – prináša mu to totiž rovnaké pocity, ako keby salo z prsníka.