Nesústredíte sa len na jednu vec

Mnoho rodičov dobre vie, že písanie domácich úloh s dieťaťom je niekedy doslova bojom. Sedíte nad jednou a tou istou úlohou už niekoľko hodín a nie a nie ju dokončiť? Vtedy zvyknú rodičia prejsť na inú úlohu, v snahe ukončiť učenie čím skôr. Nie je to však najlepšie rozhodnutie. Prečo? Za prvé, dieťa spracováva informácie pomalšie ako vy, a preto mu chvíľu trvá, kým zadanie pochopí. A za druhé, ak stále odkladáte jednu úlohu za druhou existuje riziko, že ju ani nestihnete dokončiť.

Odbiehate od učenia

Počas písania domácich úloh s dieťaťom by ste mal všetku svoju pozornosť venovať len jemu.  Možno vás niekedy niečo vyruší, zazvoní telefón, či vám šéf pošle ďalší znepokojujúci email, nemali by ste od učenia odbiehať. Súrne záležitosti sa pokúste vybaviť veľmi rýchlo a sústreďte sa len na svojho malého školáka a učenie.

Dieťa urážate

Pri písaní domácich úloh musíte niekedy nazbierať poriadnu dávku odvahy a trpezlivosti, a tú by ste sa mali snažiť udržať počas celého učenia. Aj keď to už trvá hodiny a výsledok sa stále nie a nie dostaviť, neurážajte svoje dieťa vetami typu: “Prečo to nevieš?” alebo “Veď tu budeme do rána!”. TIeto vety totiž v dieťati “zabijú” aj najmenší kúsok sebadôvery a dieťa prepadne beznádeji. A v takomto stave tú úlohu určite nedokončí.

Úlohy robíte za dieťa

S predošlým príkladom súvisí aj táto častá chyba. V dôsledku nekonečného učenia má totiž mnoho rodičov tendenciu vypracovať domácu úlohu za dieťa. A to je veľkou chybou. Možno si poviete, že tú úlohu napísalo dieťa samé, ale kto mu to nadiktoval? To je už druhá vec. Všetci rodičia dobre vedia, že učenie sa s deťmi nie je práve výhra, ale inak to nejde. Ak sa však vzdáte skôr ako dieťa a nadiktujete mu správne odpovede či výsledky, skutočne mu tým nepomôžete. Práve naopak, uškodíte mu. V škole mu totiž nebude mať kto našepkávať, príde jedna a druhá zlá známka a to “nevyžehlí” ani desať jednotiek z domácich úloh.

Foto: Shutterstock