Dojčíte alebo sa na to ešte len pripravujte? Nech je to akokoľvek, nepopierateľným faktom je, že dojčenie patrí k najzákladnejšej potrebe malého bábätka, ktoré by mala každá mamička “absolvovať”. Mnoho z nás však už vie, že v mnohých prípadoch to nie je také bezproblémové a jednoduché, ako sa zdá a občas sa dopustíme istých chýb. Na to, o aké ide a ako sa im vyhnúť odpovedá Agata Serwatowska-Bargieł Ph.D., medzinárodná certifikovaná laktačná poradkyňa.

Načasované dojčenie 

Dojčenie dieťaťa by sa malo uskutočniť najmenej 8 krát za 24 hodín, ale vzhľadom k potrebám dieťaťa. Keďže obsah žalúdka novorodenca je ešte malý a materské mlieko je ľahko a rýchlo stráviteľné, je možné, že novorodenec alebo dojča bude vyžadovať kŕmiť aj častejšie ako každé 3 hodiny. Každé dieťa je iné, preto nie je na mieste striktne dodržiavať časové rozmedzie dojčenia na úkor bábätka. Ak je to možné, dovoľte svojmu dieťaťu nadojčiť sa vtedy, keď to potrebuje. Mali by ste mať na pamäti, že satie mlieka z matkinho prsníka neuspokojuje iba hlad bábätka, ale aj jeho potrebu blízkosti, lásky, či bezpečia.

Dojčenie vždy, keď dieťa plače 

Plač dieťaťa je prirodzený, no nie vždy znamená hlad. Hoci je to tá najčastejšia príčina plaču bábätka, nie je ta jediná. Skôr ako sa budete snažiť dieťa “utíšiť” prsníkom, dôsledne zistite, čo iné môže byť príčinou. Môže ísť napríklad aj o prehriatie, bolesť bruška, koliku, rast zúbkov, chorobu, únavu alebo nepohodlie spôsobené oblečením, či mokrou alebo špinavou plienkou. Ak vylúčite jednu príčinu po druhej, potom je na mieste skúsiť dieťa utíšiť dojčením.

Príliš krátke dojčenie 

Keď je dojčenie príliš krátke môže sa stať, že bábätko sa nenadojčí dostatočne a narastá riziko nahromadenia mlieka. Počiatočná dávka mlieka obsahuje viac vody a menej tuku, aby uspokojila smäd, ďalšia dávka už obsahuje viac tuku a kalórií a tým uspokojuje predovšetkým hlad. Ak je dojčenie príliš krátke dieťatko dostane iba dávku počiatočného mlieka, to ho nedokáže zasýtiť a dieťa bude stále hladné. Navyše, ak prsníky nie sú správne vyprázdnené, môže to viesť k nahromadeniu mlieka a až k mastitíde, čiže zápalu prsníkovej žľazy